slyszenie

Ludzkie ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego.

Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej i przewodu słuchowego. Małżowina uszna zbiera dźwięki, które przekazywane są następnie przewodem słuchowym do błony bębenkowej.

Kiedy dźwięk dociera do błony bębenkowej, jego energia powoduje drgania przekazywane do ucha wewnętrznego za pomocą trzech kosteczek słuchowych: strzemiączka, kowadełka i młoteczka.

Częścią ucha wewnętrznego odpowiedzialną za słyszenie jest ślimak. Ruch kosteczek słuchowych powoduje falowanie płynu wypełniającego ślimaka, co z kolei stymuluje komórki rzęskowe nerwu słuchowego. Ruch rzęsek wytwarza impulsy nerwowe, które następnie przekazywane są do nerwu słuchowego.

Nerw słuchowy przekazuje impulsy do centralnego ośrodka słuchowego, gdzie następuje najważniejsza część procesu słyszenia - interpretowanie i rozpoznawanie odbieranego sygnału. To właśnie tam kilka krótkich dźwięków przybiera postać słowa, które ma sens i znaczenie. Tam jedna sekwencja tonów staje się ulubioną melodią, a inna niepożądanym hałasem.

Słuchobus

W najbliższych dniach będziemy w miastach:

Wyszukaj

pure

MARMED Spółka Akcyjna  38-300  Gorlice ul. Sienkiewicza 36    tel. 18 353 82 65    e-mail: aparatysluchowe@marmed.pl    www.marmed.pl   REALIZACJA WNIOSKÓW  nfz