Aparaty słuchowe z systemem dopasowania otwartego zamiast wkładek usznych wykorzystują specjalne, otwarte końcówki lub kopułki. Ich konstrukcja zasadniczo różni się od budowy tradycyjnej wkładki usznej. Przede wszystkim są one dużo mniejsze – na tyle małe, aby można je było umieścić całkowicie wewnątrz kanału słuchowego. Mają delikatną, ażurową strukturę, dzięki której są lekkie, przejrzyste akustycznie i zapewniają bardzo dobrą wentylację ucha.
1

Kopułka mocująca słuchawkę RIC w uchu (RIC – ang. słuchawka umieszczana w kanale słuchowym)

2
Końcówka Life zastępującawkładkę uszną w modelachLife

Wykorzystanie dopasowania otwartego ma szereg zalet, które sprawiają, że ma ono coraz liczniejszą grupę zwolenników.

Komfort słyszenia.
Słyszenie za pomocą systemu dopasowania otwartego jest bardzo naturalne i przyjazne dla użytkownika. Zgodnie ze swoją nazwą, pozostawia on ucho otwarte, pozbawione barier dla fal akustycznych, co pozwala uniknąć efektu okluzji (tzw. „efektu zatkanego ucha”). 

Najbardziej zauważalną różnicą jest brzmienie własnego głosu. Gdy osoba, która nie nosi aparatu słuchowego rozmawia, niskie dźwięki uciekają z jej ucha. Po założeniu na ucho aparatu z tradycyjną wkładką blokującą kanał słuchowy, część z nich zostaje tam „uwięziona”, przez co wydają się one znacznie głośniejsze. W efekcie własny głos użytkownika może brzmieć głośno, grubo i nienaturalnie, jakby ktoś mówił do beczki. Zbyt głośne mogą wydawać się również proste czynności jak przełykanie śliny czy żucie gumy. Zastosowanie końcówki Life lub kopułki sprawia, że ucho pozostaje otwarte, niskie dźwięki mogą je swobodnie opuszczać, a własny głos brzmi zupełnie normalnie. Na jakość słyszenia ma również wpływ rezonans ucha – a więc sposób, w jaki słyszane dźwięki drgają w komorze ucha. Im szczelniej zatkany kanał słuchowy, tym bardziej będą one zniekształcone. Dzięki wykorzystaniu systemu dopasowania otwartego można uzyskać brzmienie dźwięków niemal identyczne z naturalnym brzmieniem w uchu osoby prawidłowo słyszącej.

Dopasowanie otwarte nie stanowi szczelnej bariery akustycznej, co sprawia do ucha bez przeszkód docierają głośne dźwięki i słychać je całkowicie z pominięciem aparatu słuchowego. Dzięki temu, że mogą się one dostawać do ucha, częściowo zachowana zostaje ich naturalna kierunkowość a użytkownikowi łatwiej jest określić źródło dźwięku – np. kierunek, z którego dobiega klakson samochodu. Wszystko to sprawia, że system dopasowania otwartego zapewnia bardzo naturalne i komfortowe słyszenie przy precyzyjnym wzmocnieniu dźwięków mowy. Dzięki temu użytkownikowi łatwiej go zaakceptować i nauczyć się słyszeć z jego pomocą. Ze względu na tę cechę dopasowanie otwarte jest szczególnie polecane zwłaszcza dla tych osób, które po raz pierwszy sięgają po aparat słuchowy lub mają problemy z akceptacją tradycyjnych rozwiązań.

Prawdziwa wygoda
Komfort słyszenia to nie jedyna zaleta specyfi cznej budowy końcówek Life i kopułek. To, że są małe i bardzo lekkie, oznacza, że są po prostu bardziej wygodne dla użytkownika. Cecha ta będzie miała duże znaczenie dla osób, które nie lubią „ciała obcego” lub „uczucia ciężaru” w uchu. Nie bez znaczenia jest też, że dzięki ażurowej konstrukcji końcówki Life i kopułki zapewniają dobrą wentylację ucha. Pozwala to uniknąć m.in. uczucia zablokowanego ucha, który już sam w sobie potrafi skutecznie zniechęcić niektórych użytkowników do noszenia aparatu słuchowego. Ze względu na to dopasowanie otwarte jest szczególnie wskazane dla tych osób, które noszą dwa aparaty słuchowe na obu uszach.
3Ażurowa konstrukcja kopułekwkładek Life i zapewnia dobrąwentylację

Warto też pamiętać, że dobra wentylacja to nie tylko wygoda – zapewnienie swobodnej cyrkulacji powietrza i umożliwianie odprowadzenia wilgoci zapobiega nadmiernemu poceniu się ucha i jest bardzo wskazane ze względów higienicznych.

Dyskretny przyjaciel
Końcówki i kopułki są tak małe, że można całkowicie schować je w kanale słuchowym. Postępująca miniaturyzacja pozwoliła na zaprojektowanie małego wzmacniacza, który można całkowicie ukryć za małżowiną uszną. Jedyną rzeczą pozostającą na uchu jest cieniutki, niemal niewidoczny wężyk.

4

System otwartyna uchu – elegancki,lekki, wygodnyi niemal niewidocznydla osób postronnych.

Taka konstrukcja sprawia, że system dopasowania otwartego to idealne rozwiązanie, dla osób, które chcą, by ich aparat jak najmniej rzucał się w oczy, ale równocześnie pragną dobrze słyszeć i mieć pełną kontrolę nad swoim życiem.

O czym jeszcze warto pamiętać?
System dopasowania otwartego należy traktować jako całość. Składa się na niego nie tylko charakterystyczna, ażurowa końcówka Life i cienki wężyk (lub słuchawka RIC), ale przede wszystkim dobrze przemyślany i zaprojektowany aparat słuchowy. To właśnie od tego urządzenia zależy, czy słyszenie będzie łatwe i komfortowe.

5

Podstawą systemu dopasowania otwartego jest nowoczesny, sprawnie działający procesor, zapewniający błyskawiczne przetwarzanie dźwięków (z opóźnieniem poniżej 5 ms). Takie parametry sprawiają, że dźwięk wzmocniony przez system dopasowania otwartego nie dotrze do ucha później niż dźwięki, które w naturalny sposób (przez bardzo dużą wentylację) przenikają do ucha. Szybkie przetwarzanie danych pozwala więc uniknąć tzw. efektu „echa” i sprawia, że sygnał mowy jest czysty i łatwy do zrozumienia.

Następną rzeczą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę jest system redukcji sprzężeń. Sprzężenia to gwizdy i piski, które mogą czasem pojawić się w aparacie słuchowym w specyfi cznych sytuacjach (np. przy zakładaniu aparatu). Ryzyko wystąpienia sprzeżenia rośnie wraz z wielkością wentylacji, a więc w starych aparatach słuchowych z „wkładkami otwartymi”, które różni producenci oferowali w przeszłości, było ono znaczne. Na szczęście nowoczesne systemy dopasowania otwartego zostały wyposażone w zaawansowane systemy redukcji sprzężeń (antyfazowe, w pełni automatyczne, często wyposażone dodatkowo w adaptacyjną kontrolę prędkości działania czy też system znakowania wzmocnionego sygnału). Systemy te potrafi ą skutecznie stłumić sprzężenia oraz zapewnić prawdziwy komfort słyszenia.

Bardzo ważne są zaawansowane algorytmy przetwarzania danych oraz odpowiednia liczba pasm częstotliwości, które pozwalają precyzyjnie dopasować system dopasowania otwartego do potrzeb konkretnej osoby.

Aby wybrać odpowiedni model systemu dopasowania otwartego warto kierować się wskazówkami doświadczonego protetyka słuchu, który potrafi określić, jakie rozwiązania technologiczne przyniosą najwięcej korzyści przy indywidualnym ubytku słuchu i stylu życia.

Sukces dopasowania otwartego
Gdy Siemens wprowadził na rynek amerykański nową generację systemów dopasowania otwartego, w ciągu 3 lat całkowicie zmieniły się oczekiwania klientów co do aparatu słuchowego. Modele wewnątrzuszne, które jako „jedyne dyskretne” dominowały na rynku, szybko zaczęły tracić zwolenników. I nic dziwnego – systemy dopasowania otwartego zapewniały lepszy komfort słyszenia, większą wygodę, a przy tym – co najważniejsze – po założeniu na ucho były najczęściej znacznie mniej widoczne.

Dodatkową zaletą była prostota nabycia aparatu. System dopasowania otwartego nie wymaga pobierania wycisków i można go dopasować podczas jednej wizyty – szybko i wygodnie. A ponieważ brzmi naturalnie, przyzwyczajenie się do nowego sposobu słyszenia i zaakceptowanie go jest dla większości osób bardzo łatwe. Jednak największe znaczenie nowa generacja systemów dopasowania otwartego miała dla ludzi relatywnie młodych, dynamicznych i aktywnych zawodowo. Do tej pory osoby te często wolały męczyć się z niedosłuchem niż z aparatem, który nie potrafi ł sprostać ich potrzebom. To właśnie system dopasowania otwartego okazał się tym rozwiązaniem, które potrafi ło przywrócić im kontakt z otoczeniem, pewność siebie i zmienić ich życie na lepsze. 

Aby dowiedzieć się więcej na temat systemów dopasowania otwartego zapraszamy na stronę: www.siemens.pl/audiologia.

Rodzina Life

Tak elegancki, tak wyrafinowany, tak, inteligentny.

Life2Esencja stylu
Modele Life pozwalają podkreślić własny, niepowtarzalny styl. Odważne wzory dla silnych osobowości, stylowe ornamenty dla romantyków oraz stonowane odcienie dla zwolenników klasycznej elegancji. A jeżeli zmienisz zdanie lub zapragniesz odmiany? Obudowę Life będzie można po prostu wymienić, tak by pasowała do Twojego aktualnego stylu.

Dyskrecja
Niewielkiej obudowy Life prawie nie widać zza małżowiny usznej. Dźwięk do ucha doprowadza cienki, przejrzysty wężyk Life, zwieńczony niewielką, schowaną w kanale słuchowym końcówką Life. Po założeniu na ucho, aparat Life trudno zauważyć.

Komfort noszenia
Life jest lekki, wygodny i dobrze trzyma się na uchu. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza miękka, ażurowa końcówka Life. Jej konstrukcja zapewnia odpowiednią wentylację ucha, tak ważną dla dobrego samopoczucia użytkownika. Wszystko to sprawia, że wiele osób po prostu zapomina, że ma aparat na uchu.

20Naturalna charakterystyka dźwięku
Końcówka Life zapobiega powstawaniu tzw. efektu ,,zatkanego ucha". Konstrukcja końcówki Life sprawia, że dźwięk może naturalnie rezonować w komorze ucha. Dzięki temu wszystkie słyszane dźwięki brzmią bardziej naturalnie.

Ułatwiona akceptacja
Aparaty Life są w pełni automatyczne i nie wymagają uwagi ze strony użytkownika, a zaawansowany system redukcji sprzężeń sprawia, że sygnał nie jest zakłócany przez piski i gwizdy. Dzięki temu osobie, która do tej pory nie nosiła jeszcze aparatu słuchowego łatwiej jest zaakceptować model Life.

Liczne zalety modeli Life sprawiają, że coraz więcej zwolenników aparatów wewnątrzusznych decyduje się zmienić swój dotychczasowy aparat właśnie na system dopasowania otwartego.

Słuchobus

W najbliższych dniach będziemy w miastach:

Wyszukaj

pure

MARMED Spółka Akcyjna  38-300  Gorlice ul. Sienkiewicza 36    tel. 18 353 82 65    e-mail: aparatysluchowe@marmed.pl    www.marmed.pl   REALIZACJA WNIOSKÓW  nfz