refundacja z narodowego funduszu zdrowia na aparaty słuchowetest słuchu online

Umów wizytę

Umów się na bezpieczną wizytę

Znajdź gabinet

Sprawdź położenie najbliższego gabinetu

JAK SŁUCH WPŁYWA NA NASZE ŻYCIE

Zdrowie psychiczne

Lepszy słuch pomaga zachować uważność i ostrość umysłu.

Zdrowie fizyczne

Lepszy słuch pomaga prowadzić aktywny tryb życia.

Relacje z najbliższymi

Lepszy słuch umożliwia pozostanie w kontakcie z najbliższymi.

Codzienne życie

Lepszy słuch pozwala nam żyć tak jak chcemy, bez ograniczeń.

OFERUJEMY

STYLE APARATÓW

Często zadawane pytania​

Zapewne spotkałeś się z negatywnymi komentarzami dotyczącymi aparatów słuchowych,  najprawdopodobniej dlatego, że głównym zadaniem aparatów jest wzmocnienie dźwięków. Aż do lat 90-tych tak właśnie było – aparaty czyniły wszystko głośniejszym. Obecnie te urządzenia posiadają znacznie więcej funkcji, by zapewnić Ci komfort i kontakt ze światem dookoła Ciebie.

Chcąc wyobrazić sobie ubytek słuchu nie wystarczy po prostu zatkać uszu. Osoba słysząca normalnie słyszy dźwięki, które różnią się natężeniem i częstotliwością w doskonałej jakości. Kiedy cierpisz z powodu ubytku słuchu bardzo często nie jesteś w stanie usłyszeć dźwięków wysokich, takich jak dźwięk emitowany przez komary znajdujące się blisko uszu, głosy kobiet, bądź dzieci lub spółgłoski T,S czy F. Mimo, że nadal usłyszysz mocne samogłoski, takie jak A, E czy I, mowa staje się coraz trudniejsza do zrozumienia.

Wiele czynników może spowodować niewłaściwe funkcjonowanie układu słuchowego. Najczęstsze z nich to:

 • naturalny proces starzenia
 • nadmierny hałas
 • infekcje
 • różne choroby, np. zapalenie opon mózgowych
 • urazy głowy bądź uszu
 • wady wrodzone
 • uwarunkowania genetyczne
 • działanie ototoksyczne lekarstw bądź leczenie nowotworowe (np. antybiotyki, chemioterapia, naświetlanie)

Z reguły problemy ze słuchem narastają stopniowo nie wywołując bólu bądź dyskomfortu. Ponadto członkowie rodziny często przystosowują się do czyjegoś ubytku słuchu nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Poniżej znajdują się pytania, na które należy odpowiedzieć, by dowiedzieć się czy dotyczy nas ubytek słuchu:

 1. Czy często musisz prosić innych ludzi o powtórzenie wypowiedzi?
 2. Czy masz trudności w nadążaniu za rozmową z więcej niż dwoma osobami?
 3. Czy masz trudności w słyszeniu wypowiedzi, dopóki rozmówca nie zbliży się do Ciebie?
 4. Czy masz wrażenie, że inni ludzie mamroczą bądź niewyraźnie wypowiadają słowa?
 5. Czy masz problem ze słyszeniem w zatłoczonych miejscach takich jak restauracje, centra handlowe bądź sale konferencyjne?
 6. Czy masz trudności ze zrozumieniem głosu kobiet bądź dzieci?
 7. Czy słuchasz radia bądź odbiornika telewizyjnego głośniej niż inni?
 8. Czy słyszysz brzęczenie lub dzwonienie w uszach?

Jeśli udzieliłeś twierdzących odpowiedzi na kilka z powyższych pytań, prawdopodobnie możesz cierpieć z powodu ubytku słuchu.

Czytaj więcej

Szumy uszne to zjawisko słyszenia dźwięku przez daną osobę, przy braku jego zewnętrznego źródła. Często nazywa się je „dzwonieniem w uszach”, aczkolwiek mogą być słyszane jako syczenie, brzęczenie, gwizdanie, hałas a nawet szczebiot. Należy wiedzieć, że szumy uszne nie są stanem chorobowym; są one symptomem poważniejszych dolegliwości takich jak: infekcja ucha, wysokie ciśnienie krwi lub ubytku słuchu. Każdy szum uszny powinien być zdiagnozowany.

Aparaty słuchowe składają się z trzech głównych części: mikrofonu, wzmacniacza i głośnika/słuchawki. Mikrofon odbiera dźwięki, tj. sygnały akustyczne, z otoczenia i przekazuje je do wzmacniacza. Dźwięki są wzmacniane i przekształcane na sygnały elektryczne. Następnie głośnik, zwany też słuchawką, przekazuje sygnały do ucha użytkownika.

Aby zapewnić użytkownikowi doskonałe słyszenie, nowoczesne aparaty słuchowe automatycznie analizują środowisko akustyczne w którym się znajduje i  wzmacniają dźwięki, które są istotne dla komunikacji, a redukują hałasy.

Aby zrozumieć dlaczego niedosłuch jest tak powszechnym problemem, należy najpierw zrozumieć jak do niego dochodzi. Ubytek słuchu pojawia się wtedy, gdy jakakolwiek część delikatnego układu słuchowego przestaje poprawnie funkcjonować, bez względu na to czy spowodowane jest to uszkodzeniem czy fizjologicznym pogorszeniem słuchu. Najbardziej wrażliwymi elementami są komórki rzęsate – tysiące drobnych komórek włoskowatych, które rozpoznają i przesyłają impulsy elektryczne do mózgu. Gdy komórki rzęsate ulegną uszkodzeniu, chorobie bądź naturalnie obumrą, mówimy o uszkodzeniu nerwu słuchowego. Jest to najczęstsza przyczyna utraty słuchu.

Istnieją trzy rodzaje ubytku słuchu:

 1. Odbiorczy: Najczęstszy rodzaj ubytku słuchu, występuje kiedy nerw w uchu wewnętrznym (i komórki rzęsate) są uszkodzone i nieprawidłowo przesyłają sygnały dźwiękowe do mózgu. Ten typ ubytku leczony jest za pomocą aparatów słuchowych.
 2. Przewodzeniowy: Z reguły jest spowodowany niedrożnością ucha. Jest on leczony farmakologiczne bądź chirurgicznie.
 3. Mieszany: Jest kombinacją ubytku przewodzeniowego i odbiorczego.

Podobnie jak każdy człowiek jest wyjątkowy, tak też ubytek słuchu. i potrzeby dotyczące słyszenia są kwestiami indywidualnymi. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą i protetykiem słuchu. Są to przeszkoleni eksperci, którzy mają doświadczenie i najnowocześniejszy sprzęt służący do badania przewodu słuchowego, pomiaru ubytku słuchu, oceny indywidualnych potrzeb i dopasowania rozwiązania, które uwzględnia wszystkie powyższe kwestie. Możesz liczyć na niezbędna pomoc z ich strony i bieżącą opiekę.

Tak. Większość ludzi potrzebuje okresu adaptacyjnego wynoszącego do 4 miesięcy nim przyzwyczają się do noszenia aparatu słuchowego, i tym samym doświadczą w pełni jego potencjału. Już w trakcie okresu adaptacyjnego powinieneś zauważyć korzyści płynące z użytkowania aparatu.

Czytaj więcej

pill-left-couple
TWOJA DROGA DO LEPSZEGO SŁYSZENIA

Zauważyłeś/aś pierwsze oznaki utraty słuchu?

Skontaktuj się ze specjalistą już dziś.

Aby dowiedzieć się więcej pobierz nasz przewodnik dla pacjenta.

Partnerzy:

Starkey_2019_Null_2c
logo
logo
phonak

Zamów rozmowę - oddzwonimy

Zostaw swój numer, nasz konsultant oddzwoni do Ciebie w ciągu kilkunastu minut.