Większość osób nie wie, czego oczekiwać od aparatu słuchowego. Błędne wyobrażenia i wcześniejsze doświadczenia z dużymi, gwiżdżącymi, nieatrakcyjnymi analogowymi urządzeniami nadal mają wpływ na to, co ludzie sądzą na temat aparatów słuchowych.
Należy podkreślić, że aparaty słuchowe zmieniły się w niebywały sposób – zarówno pod kątem wyglądu, jak i technologii zastosowanej w ich wnętrzu – czyniąc je znacznie atrakcyjniejszymi i skuteczniejszymi.
Poniższe informacje pomogą Ci dowiedzieć się czego oczekiwać od Twojego nowego aparatu słuchowego, rozwieją wątpliwości odnośnie brzmienia, działania i wyglądu.
Jak powinien brzmieć Twój świat dzięki aparatowi słuchowemu?
Przyzwyczajenie do aparatu słuchowego u każdej osoby przebiega inaczej. Może zająć dwa, czasami trzy miesiące, ale bez względu na czas, z pewnością zauważysz ogromną różnicę w odbiorze otaczających Cię dźwięków.
- zdolność słyszenia i rozumienia ludzi powinna ulec znacznemu polepszeniu
- głosy nie powinny być zniekształcone, chropowate, dudniące lub stłumione
- Twój własny głos powinien brzmieć normalnie, bez pogłosu czy echa
- znajome dźwięki powinny być wyraźne, intensywne i czyste, a nie irytujące czy przyciszone
- dźwięki i głosy słyszane w zatłoczonym pokoju pełnym rozmawiających ludzi powinny być donośne, lecz nie ogłuszające
- noszenie aparatów słuchowych w każdym uchu powinno pomóc Ci określić kierunek, z którego dochodzi dźwięk
- porozumiewanie się w cichym środowisku akustycznym powinno ulec poprawie
- rozumienie i słyszenie ludzi w środowiskach z hałasem w tle (restauracje i przyjęcia okolicznościowe) powinno ulec poprawie
- powinieneś być w stanie rozumieć mowę w dużych pomieszczeniach, gdzie możliwy jest pogłos, np sale wykładowe, kina czy miejsca kultu religijnego
- głośne dźwięki, takie jak syreny, ruch uliczny czy prace budowlane nie powinny być nieprzyjemne, lecz powinieneś słyszeć je wyraźnie

Pięć wskazówek dla jak najlepszego wykorzystania możliwości Twojego aparatu słuchowego:
- Będąc w głośnej restauracji usiądź naprzeciwko ściany tak, aby hałas pozostał za Twoimi plecami.
- W wymagających akustycznie miejscach publicznych (teatry, kina lub sale konferencyjne), siadaj z przodu i na środku, gdzie akustyka jest najlepsza.
- Regularnie odwiedzaj specjalistę, który wyczyści, wyreguluje i sprawdzi Twój aparat słuchowy.
- Pamiętaj, by mieć zawsze nowe i właściwe baterie.
- Kiedy nie używasz aparatu słuchowego, pamiętaj, aby go wyłączyć wyjmując baterie bądź otwierając komorę baterii do momentu, gdy baterie nie będą dotykać styków.
Jak przyzwyczaić się do noszenia aparatu:
Wybór aparatu słuchowego to jedynie początek drogi do lepszego słyszenia. Długość okresu adaptacji aparatu słuchowego zależy od tego, jak często jest on używany. Po pierwszym założeniu i włączeniu urządzenia zauważysz odczuwalny wzrost poziomu hałasu. Ten szum tła prawdopodobnie zawsze był obecny, ale w wyniku ubytku słuchu przestał być zauważalny. Przyzwyczajenie się do głośniejszego otoczenia może zająć trochę czasu. Podobnie jest w przypadku wszystkich nowości, przywyknięcie do odmiennego sposobu życia wymaga czasu i cierpliwości. Aby przyzwyczaić się do noszenia aparatu potrzeba samozaparcia i chęci.
Dobrze jest poznać swoją „chorobę”. Dzięki temu można brać czynny udział w dostosowywaniu aparatu do pracy w różnych warunkach otoczenia. Trzeba też zrozumieć, że aparat słuchowy może dać faktyczną poprawę słyszenia i rozumienia, ale technologia nie jest w stanie całkowicie zastąpić normalnego słuchu.
Należy zachować cierpliwość. Może minąć nawet sześć tygodni, zanim pacjent uzna dźwięk z aparatu słuchowego za „normalny”.