Większość osób nie wie, czego oczekiwać od aparatu słuchowego. Błędne wyobrażenia i wcześniejsze doświadczenia z dużymi, gwiżdżącymi, nieatrakcyjnymi analogowymi urządzeniami nadal mają wpływ na to, co ludzie sądzą na temat aparatów słuchowych.

Należy podkreślić, że aparaty słuchowe zmieniły się w niebywały sposób – zarówno pod kątem wyglądu, jak i technologii zastosowanej w ich wnętrzu – czyniąc je znacznie atrakcyjniejszymi i skuteczniejszymi.

Poniższe informacje pomogą Ci dowiedzieć się czego oczekiwać od Twojego nowego aparatu słuchowego, rozwieją wątpliwości odnośnie brzmienia, działania i wyglądu.

Jak powinien brzmieć Twój świat dzięki aparatowi słuchowemu?

Przyzwyczajenie do aparatu słuchowego u każdej osoby przebiega inaczej. Może zająć dwa, czasami trzy miesiące, ale bez względu na czas, z pewnością zauważysz ogromną różnicę w odbiorze otaczających Cię dźwięków.

 

Pięć wskazówek dla jak najlepszego wykorzystania możliwości Twojego aparatu słuchowego:

Jak przyzwyczaić się do noszenia aparatu:

Wybór aparatu słuchowego to jedynie początek drogi do lepszego słyszenia. Długość okresu adaptacji aparatu słuchowego zależy od tego, jak często jest on używany. Po pierwszym założeniu i włączeniu urządzenia zauważysz odczuwalny wzrost poziomu hałasu. Ten szum tła prawdopodobnie zawsze był obecny, ale w wyniku ubytku słuchu przestał być zauważalny. Przyzwyczajenie się do głośniejszego otoczenia może zająć trochę czasu. Podobnie jest w przypadku wszystkich nowości, przywyknięcie do odmiennego sposobu życia wymaga czasu i cierpliwości. Aby przyzwyczaić się do noszenia aparatu potrzeba samozaparcia i chęci.
Dobrze jest poznać swoją „chorobę”. Dzięki temu można brać czynny udział w dostosowywaniu aparatu do pracy w różnych warunkach otoczenia. Trzeba też zrozumieć, że aparat słuchowy może dać faktyczną poprawę słyszenia i rozumienia, ale technologia nie jest w stanie całkowicie zastąpić normalnego słuchu.
Należy zachować cierpliwość. Może minąć nawet sześć tygodni, zanim pacjent uzna dźwięk z aparatu słuchowego za „normalny”.