Ubytek słuchu jest stopniową i normalną częścią procesu starzenia. Jednak nadmierny hałas jest nadal jego główną przyczyną. Trwała utrata słuchu może nastąpić niemal natychmiast, na skutek ekspozycji na niektóre dźwięki.
Aby uchronić się przed hałasem:
- Jeśli natężenie dźwięku w pracy osiąga 85 dB, zredukuj źródło hałasu lub noś ochronniki słuchu.
- Zmniejsz głośność telewizora, radia lub odtwarzacza muzyki. Należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w przypadku korzystania ze słuchawki dousznych.
- Bądź ostrożny podczas podkręcania radia w samochodzie zbyt głośno, by zamaskować hałas silnika lub wiatru.
- Wybierając się na koncert rockowy lub do klubu noś zatyczki lub ochronniki słuchu. Staraj się także nie stać w pobliżu głośników.
- Noś słuchawki ochronne tłumiące hałas lub zatyczki podczas pracy z hałaśliwymi maszynami takimi jak młoty udarowe, wiertarki, kosiarki do trawy itp.
- Unikaj uszkodzeń z powodu ciał obcych.
- Nie używaj bawełnianych patyczków do czyszczenia uszu. Robiąc to popychasz woskowinę w stronę błony bębenkowej, co może doprowadzić do jej uszkodzenia lub być przyczyną zwiększenia produkcji woskowiny.
Co to są decybele?
Za pomocą decybeli (dB) mierzy się intensywność dźwięków: od 0 dB, które oznacza najsłabszy dźwięk jaki ludzkie ucho może wykryć, do hałasu podczas startu rakiety, który może przekraczać 180 dB.
Eksperci uważają, że wystawienie na dźwięk powyżej 85 dB może być niebezpieczne. Dlatego rzeczy takie jak: motocykle, kosiarki, słuchawki douszne mają największy potencjał by spowodować trwały ubytek słuchu.
Pobierz
