MARMED – APARATY SŁUCHOWE

Kielce, ul. Warszawska 31

Gabinet MARMED

BEZPŁATNE BADANIE SŁUCHU

Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji we wszystkie dni powszednie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 08:00 do 16:00.

nasi specjaliści

Paulina Wojtanowicz
Dyplomowany Protetyk Słuchu
Kinga Masternak
Asystent Protetyka Słuchu

Nowoczesne aparaty słuchowej w atrakcyjnej cenie

Zaburzenia słuchu najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem. To jeden z najważniejszych zmysłów. Tak naprawdę ułatwia komunikację z ludźmi, jak też czerpanie radości z otaczającego ludzi świata. 

Niestety, gorsze słyszenie niejednokrotnie utrudnia funkcjonowanie. W niektórych przypadkach może prowadzić także do sytuacji niebezpiecznych, które mogą mieć miejsce w przestrzeniach publicznych, jak ruchliwe drogi. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie, komfort życia i bezpieczeństwo. Osoby, które zauważają u siebie pogorszenie słuchu, mogą skorzystać z jego badania. W jaki sposób przebiega?

Gabinet MARMED przy ulicy Warszawskiej 31 w Kielcach

badanie słuchu

nie boli

Badanie słuchu ma charakter nieinwazyjny. Oznacza to, iż jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. W jego trakcie wykorzystuje się nowoczesny sprzęt, który pozwala określić kondycję tego zmysłu. Skorzystanie z tego badania zaleca się osobom, które nie tylko doświadczają pogorszenia się słuchu, ale też słyszą szumy lub piski w uchu- tak zwane szumy uszne. Może być to sygnał, iż ze słuchem dzieje się coś niedobrego. Problemów z tym zmysłem doświadczają szczególnie osoby po 50. roku życia. W szczególności te, które pracowały w środowisku, gdzie były wystawione na działanie szkodliwych, intensywnych dźwięków. Dotyczy to często pracowników w fabrykach, ale także placach budowy.

Badanie słuchu przy pomocy nowoczesnego sprzętu

Badanie słuchu przeprowadza protetyk słuchu. Jednym z jego rodzaju jest audiometria totalna. Celem tego badania jest określenie, jaki jest najniższy oraz najwyższy, słyszalny przez pacjenta dźwięk. W ten sposób można stwierdzić, jakie są progi słyszalności dla danej osoby, co stanowi ważną informację diagnostyczną.

Samo badanie wykonuje się przy pomocy szczelnych słuchawek. Następnie lekarz zaczyna włączać dźwięki o różnej częstotliwości. Od 125 Hz do 8000 Hz. Pacjent natomiast ma za zadaniem wcisnąć specjalny przycisk w momencie, gdy zacznie słyszeć dany dźwięk, a także w momencie, gdy dźwięk zaczyna zanikać.

Drugim elementem badania jest sprawdzenie, jaka jest zdolność danego pacjenta do przewodnictwa kostnego. W tym celu wykorzystuje się specjalne słuchawki, które zostają umieszczone na na wyrostku sutkowatym kości skroniowej. Następnie lekarz zaczyna odtwarzanie dźwięków. Natomiast ponownie zadaniem pacjenta, za pomocą specjalnego przycisku, jest przekazanie protetykowi informacji, w którym momencie dźwięk staje się słyszalny, a w którym zanika.

Badanie słuchu w Kielcach – ile kosztuje?

W przypadku badania, które chcą udać się na badanie bez skierowania, badanie jest płatne. Jednak jego ceny są stosunkowo niskie. Zaczynają się już od 40 złotych, ale mogą sięgać około 60-80 złotych. Badanie słuchu warto wykonywać regularnie. W szczególności w przypadku osób, które narażone są na działanie szkodliwych dźwięków.

Bezpłatne badanie słuchu w Kielcach

W zależności od rodzaju zawodu, możliwe jest wykonanie badania słuchu w ośrodku medycyny pracy. Jest to cykliczne badanie, którego celem jest określenie możliwości podjęcia konkretnego zatrudnienia przez daną osobę lub tego, czy jest ona w stanie dalej wykonywać określone funkcje. 

W przypadku badania w ośrodku medycyny pracy, same badania są najczęściej płatne, jednak ich koszt pokrywa pracodawca. Można także otrzymać skierowanie na badanie słuchu od lekarza pierwszego kontaktu. Wtedy badanie również jest bezpłatne, choć czas oczekiwania jest często zbyt długi.

Jakie są rodzaj aparatów słuchowych?

Można wyróżnić cztery, podstawowe typy aparatów słuchowych. Zostały skategoryzowane na podstawie sposobu ich noszenia, jak również konkretnych funkcji:

  • Aparaty zauszne – najważniejsze elementy w aparacie słuchowym znajdują się za małżowiną uszną, natomiast do kanału słuchowego zostaje wprowadzony cienki przewód. Bardzo istotne jest, iż przewód posiada wkładkę wewnątrzuszną, która dopasowana jest do kanału słuchowego. Dlatego tego typu aparaty sprawdzają się u pacjentów z dużą wadą słuchu. Są zalecane także aparaty słuchowe dla dzieci, ponieważ z wiekiem rozmiar kanału usznego może ulec zmianie. Jednocześnie nie wymaga to wymiany całego aparatu, a zakup nowej wkładki wewnątrzusznej.
  • Aparaty douszne – to kolejny model aparatu słuchowego, który zostaje dopasowany w sposób indywidualny. Wynika to z jego umiejscowienia. Aparat zostaje umieszczone w kanale dousznym zewnętrznym. Dlatego jest stosowany w przypadku osób, o niewielkim lub średnim niedosłuchu.
  • Aparaty zauszne ze zintegrowaną słuchawką w przewodzie – posiadają również zintegrowaną wkładkę słuchawkę w małżowinie usznej. W zestawieniu ze standardowym aparatem słuchowym, model ten jest wyraźnie mniejszy. Dodatkowo, jego zaletą jest doskonała jakość dźwięku. Sprawdza się zarówno u osób z lekkim, jak również poważnym niedosłuchem.
  • Aparaty wewnątrz kanałowe – to bardzo dyskretny model, który częściowo jest włożony w kanał uszny zewnętrzny. Sprawdza się u osób z lekkim i średnim niedosłuchem

Znajdź nas na Facebooku