Oznaki utraty słuchu

Zwracaj uwagę na objawy utraty słuchu

Oznaki utraty słuchu mogą być nieoczywiste i postępować powoli, ale zdarza się, że pojawiać się niespodziewanie. Najczęściej zauważalnym objawem jest trudność w rozpoznawaniu dźwięków w głośnym środowisku akustycznym.

Oznaki ubytku słuchu

Zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja w grupie osób, że nie byłaś/eś w stanie rozpoznać dokładnej treści rozmowy? Prosisz swoich rozmówców o powtórzenie tego, co powiedzieli i trudno jest Ci nadążać za konwersacją? Masz problem z prowadzeniem rozmów w głośnym otoczeniu, na przykład w restauracjach lub kawiarniach?

Jeśli rozpoznajesz u siebie którykolwiek z tych symptomów, zdecydowanie zalecamy kontakt ze specjalistą:

Kłopoty z nadążaniem
za szybką konwersacją

Podczas spotkania uciekają
Ci istotne informacje

Podczas spotkania uciekają Ci
istotne informacje

Ktoś zasugerował,
że masz ubytek słuchu

Negatywne skutki ubytku słuchu

Izolacja społeczna

Nieleczona utrata słuchu od dawna wiąże się ze zwiększoną izolacją społeczną i samotnością.Ostatnie badania wykazały, że jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera i demencji.

Obciążenie poznawcze

Wyobraź sobie, że Twój mózg ma ograniczoną ilość paliwa. Gdy słyszenie staje się trudniejsze, zużywa więcej “paliwa”, abyś mógł zrozumieć, to czego słuchasz. Niestety przy takiej pracy mózg ulega przeciążaniu.

Utrata słuchu przyspiesza
"kurczenie się" mózgu

Nieleczona utrata słuchu od dawna wiąże się ze zwiększoną izolacją społeczną i samotnością.Ostatnie badania wykazały, że jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera i demencji.

Zmniejszenie ryzyka osłabienia funkcji poznawczych i demencji

Dwa ostatnie badania wykazały, że leczenie ubytku słuchu (za pomocą aparatów słuchowych) może zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych związanych z utratą słuchu i może pomóc w zapobieganiu demencji.