MARMED – APARATY SŁUCHOWE

Kraków, Kalwaryjska 48

Gabinet MARMED

BEZPŁATNE BADANIE SŁUCHU

Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji we wszystkie dni powszednie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 08:00 do 16:00.

Słuch- jeden z głównych zmysłów​

Dbałość o słuch w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. Coraz więcej osób nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest to dla nas zmysł. Jak często nie mamy pojęcia, iż coś dziej się z naszym słuchem? Warto jest nauczyć się dbać o słuch. Często bywa tak, że pacjenci bagatelizują problemy ze słuchem. Wielu z nas nie zgłasza się do specjalisty nawet, jeśli widzimy, że sprawia nam to codzienne funkcjonowania.

Nieleczony słuch może mieć wpływ naszą zdolność do komunikacji, uczenia się, a
także zarabiania. Może to mieć wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

słyszysz coraz gorzej?

Dlaczego coraz gorzej słyszymy?​

Liczba osób z niedosłuchem zwiększa się przez to, iż żyjemy w społeczeństwie starzejącym się. Niestety nie przybywa ludzi młodych. Ubytek słuchu wraz z wiekiem jest procesem naturalnym. Bardzo dużo seniorów ma dziś z tym problem. Wzrasta także ilość osób z niedosłuchem, które narażone są na hałas wynikający z rozwoju cywilizacyjnego. Jest to hałas generowany przez tętniące życiem miasta, sprzęt elektroniczny, telewizory, odtwarzacze, słuchawki. Ryzyko ubytku słuch zwiększają: cukrzyca, długotrwałe przebywanie w hałasie, przebyte urazy głowy, ucha, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, stosowanie antybiotyków, a także czynniki genetyczne.

Jak dbać o zdrowy słuch?

Na pewno warto zadbać o profilaktykę by potem nie trzeba było badać słuchu i korzystać z aparatów słuchowych. Ważne, aby unikać długotrwałego przebywania w hałasie, starać się ciszej oglądać telewizor i słuchać radio, stosować ochraniacze w miejsca pracy gdzie generowany jest duży hałas, a także zadbać o szczepienia dla dzieci na różyczkę i zapalenie opon mózgowych. Pamiętajmy także o wykonywaniu badań kontrolnych słuchu zwłaszcza, jeśli już jesteśmy w podeszłym wieku.

jak przebiega badanie słuchu w Krakowie?

Przebieg badania słuchu?​

Jeśli już trzeba będzie udać się do specjalisty, laryngologa to warto wiedzieć jak przebiega badanie słuchu. Jest to badanie bezinwazyjne, bezbolesne. Badanie to wykonywane jest w specjalnych słuchawkach. Pacjent znajduje się w odizolowanym pomieszczeniu, aby nic nie słyszał i nic mu nie przeszkadzało. Urządzeniem oceniającym naszą słyszalność służy audiometr. Generuje on tony o odmiennej częstotliwości. Ucho słyszy różne dźwięki, a pacjent naciska przycisk zawsze wtedy, kiedy je usłyszy dzwięk. Badanie słuchu nie zajmuje więcej niż dwadzieścia do trzydziestu minut. Istnieje kilka wskazań, aby przeprowadzić badanie słuchu audiometrem. Za pewne skierowane jest one do wszystkich osób, u których zachodzi podejrzenie zaburzeń słuchu. Dodatkowo na takie badanie słuchu kierowani są pacjenci, którzy doznali urazu głowy, chorób mózgu, a także zapalenia opon mózgowo rdzeniowych. Dodatkowo badanie słuchu wykonywane jest u osób, które wzmagają się z szumami usznymi oraz zawrotami głowy nieznanego pochodzenia.

To badanie daje stu procentową pewność stopnia upośledzenia aparatu słuchu.

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparat słuchowy okazał się idealnym rozwiązaniem dla osób z niedosłuchem.
Przywraca oz zdolność słyszenia i rozumienia. Noszone za uchem lub w uchu aparaty są prawie w ogóle nie widoczne i niezauważalne. Aparaty słuchowe składają się z: mikrofonu, wzmacniacza i słuchawek. Aparaty słuchowe analogowe pojawiły się, jako pierwsze, stosowane są do dziś. Szczególnie u osób starszych. Aparaty
słuchowe cyfrowe, które są dużo lepszej, jakości niż analogowe. Idealne dla osób aktywnych zawodowo i towarzysko. Aparaty słuchowe możemy je podzielić na:

  • aparaty słuchowe pudełkowe, kieszonkowe, jest to osobne urządzenie połączone długim przewodem z słuchawką, te aparaty słuchowe są coraz rzadziej spotykane,
  • aparaty słuchowe zauszne, urządzenie umieszczone jest za uchem pacjenta i podłączone przewodem z wkładką uszną,
  • aparaty słuchowe wewnątrzuszne, urządzenie wbudowana jest bezpośrednio do wkładki usznej,
  • aparaty słuchowe całkowicie wewnątrzkanałowe, jest to miniaturowe urządzenie z nylonową żyłką, która ułatwia wyjmowanie aparatu z ucha.

Aparat dobierany jest prze specjalistę audiologa na podstawie szczegółowych badań. W ostatnich latach technologia poszła bardzo do przodu, co umożliwia indywidualne dobranie urządzenie do potrzeb pacjenta. Aparaty słuchowe dostępne są w wielu przedziałach cenowych. Na cenę wpływa wiele czynników od zawansowanej technologii po rodzaj aparatu i jego klasę. Jest to przedział od około 2100-9000 zł. Istnieje oczywiście możliwość dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia jakieś części przeznaczonej na zakup aparatu słuchowego.

Znajdź nas na Facebooku