Użytkowanie aparatów słuchowych

Większość osób nie wie, czego oczekiwać od aparatu słuchowego. Błędne wyobrażenia i wcześniejsze doświadczenia z dużymi, gwiżdżącymi, nieatrakcyjnymi analogowymi urządzeniami nadal mają wpływ na to, co ludzie sądzą na temat aparatów słuchowych.
Należy podkreślić, że aparaty słuchowe zmieniły się w niebywały sposób – zarówno pod kątem wyglądu, jak i technologii zastosowanej w ich wnętrzu – czyniąc je znacznie atrakcyjniejszymi i skuteczniejszymi.
Poniższe informacje pomogą Ci dowiedzieć się czego oczekiwać od Twojego nowego aparatu słuchowego, rozwieją wątpliwości odnośnie brzmienia, działania i wyglądu.

Jak powinien brzmieć Twój świat dzięki aparatowi słuchowemu?

Przyzwyczajenie do aparatu słuchowego u każdej osoby przebiega inaczej. Może zająć dwa, czasami trzy miesiące, ale bez względu na czas, z pewnością zauważysz ogromną różnicę w odbiorze otaczających Cię dźwięków.

Jak powinien brzmieć Twój świat dzięki aparatowi słuchowemu?

Przyzwyczajenie do aparatu słuchowego u każdej osoby przebiega inaczej. Może zająć dwa, czasami trzy miesiące, ale bez względu na czas, z pewnością zauważysz ogromną różnicę w odbiorze otaczających Cię dźwięków.

Pięć wskazówek dla najlepszego wykorzystania możliwości Twojego aparatu słuchowego

Będąc w głośnej restauracji usiądź naprzeciwko ściany tak, aby hałas pozostał za Twoimi plecami.
W wymagających akustycznie miejscach publicznych (teatry, kina lub sale konferencyjne), siadaj z przodu i na środku, gdzie akustyka jest najlepsza.
Regularnie odwiedzaj specjalistę, który wyczyści, wyreguluje i sprawdzi Twój aparat słuchowy.
Pamiętaj, by mieć zawsze nowe i właściwe baterie.
Kiedy nie używasz aparatu słuchowego, pamiętaj, aby go wyłączyć wyjmując baterie bądź otwierając komorę baterii do momentu, gdy baterie nie będą dotykać styków.

Jak przyzwyczaić się do noszenia aparatu

Wybór aparatu słuchowego to jedynie początek drogi do lepszego słyszenia. Długość okresu adaptacji aparatu słuchowego zależy od tego, jak często jest on używany. Po pierwszym założeniu i włączeniu urządzenia zauważysz odczuwalny wzrost poziomu hałasu. Ten szum tła prawdopodobnie zawsze był obecny, ale w wyniku ubytku słuchu przestał być zauważalny.

Przyzwyczajenie się do głośniejszego otoczenia może zająć trochę czasu. Podobnie jest w przypadku wszystkich nowości, przywyknięcie do odmiennego sposobu życia wymaga czasu i cierpliwości. Aby przyzwyczaić się do noszenia aparatu potrzeba samozaparcia i chęci.
Dobrze jest poznać swoją „chorobę”. Dzięki temu można brać czynny udział w dostosowywaniu aparatu do pracy w różnych warunkach otoczenia. Trzeba też zrozumieć, że aparat słuchowy może dać faktyczną poprawę słyszenia i rozumienia, ale technologia nie jest w stanie całkowicie zastąpić normalnego słuchu.

Należy zachować cierpliwość. Może minąć nawet sześć tygodni, zanim pacjent uzna dźwięk z aparatu słuchowego za „normalny”.