MARMED – APARATY SŁUCHOWE

Jędrzejów, ul. Prosta 4

Gabinet MARMED

BEZPŁATNE BADANIE SŁUCHU

Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji we wszystkie dni powszednie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 08:00 do 16:00.

Audiometria tonalna w Jędrzejowie

Pierwsze badanie polega na wykorzystaniu specjalnych słuchawek. Pacjent zakłada je na uszy, a następnie specjalista odtwarza dźwięki o określonej częstotliwości. Od tonów niskich, po wysokie. Zadaniem pacjenta jest naciśnięcie specjalnego guzika w momencie, gdy dźwięk staje się słyszalny oraz w sytuacji, gdy zanika. Na tej podstawie ocena się skalę słyszalności u danej osoby, czyli zakres dźwięków, które dana osoba wyłapuje z powietrza.

Audiometria słowna w Jędrzejowie

Jest to kolejny rodzaj badania słuchu w Jędrzejowie, który pozwala na ocenę kondycji tego zmysłu u pacjenta. Tym razem jest wykonywane bez udziału dodatkowych urządzeń. W jego trakcie audiolog stwierdza, na ile dana osoba słyszy i rozumie konkretne, wypowiadane słowa. W tym przypadku są one zróżnicowane, jeśli chodzi o głośność ich artykulacji.

Jak często należy przeprowadzać badanie słuchu?​

W przypadku osób poniżej 50. roku życia oraz dzieci, gabinet najlepiej jest odwiedzić co 2-3 lata. Przeprowadzenie podstawowych badań pozwoli na ocenę kondycji słuchu i ewentualne podjęcie kroków, które mogą przywrócić lepszą słyszalność danemu pacjentowi.

W przypadku osób, które ukończył 50. rok życia, zaleca się wizyty w gabinecie audiologicznym raz do roku z uwagi, iż znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o pojawienie się problemów ze słuchem lub ich pogłębieniem.

Problemy ze słuchem a aparaty słuchowe w Jędrzejowie

W przypadku problemów ze słuchem można mówić o lekkim niedosłuchu, średnim lub poważnym niedosłuchem. Na podstawie konkretnej wady niejednokrotnie dokonuje się wyboru konkretnego modelu aparatu w ten sposób, aby zapewnił on znacznie lepsze słyszenie.

Jego wybór jest o tyle ważny, iż przekłada się nie tylko na sam komfort użytkowania aparatu słuchowego, ale także na codziennie funkcjonowanie danej osoby. Pozwala na wygodne prowadzenie rozmów, czy bycie bardziej uważnym, z uwagi, iż słuch to jeden ze zmysłów, które pełni ważną funkcję, jeśli chodzi o orientowanie się reagowanie, w szczególności w przestrzeniach publicznych.

Niepokojące sygnały dotyczące problemów ze słuchem​

Obok zaleceń, co do cyklicznych wizyt w gabinecie audiologicznym w Jędrzejowie, warto także samemu obserwować swój słuch. Pozwoli to na wczesne działanie. Tak samo pogorszenie słyszenia, jak również wrażenie piszczenia w uchu lub uszach są sygnałem do tego, by zdecydować się na wizytę u specjalisty.

Aparaty różnią się przede wszystkim pod kątem wielkości oraz sposobu ich noszenia. Wybór konkretnego modelu zależy jest od preferencji oraz rodzaju wad. Jakie są cztery podstawowe typy aparatów słuchowych?

  • Aparaty zauszne – to podstawowy model aparatów słuchowych. Najbardziej tradycyjna wersja. Spora część aparatu znajduje się za małżowiną uszną, natomiast do ucha zewnętrznego zostaje wprowadzony specjalny przewód, który odpowiada za przekazywanie dźwięku. Tego rodzaju aparaty polecane są osobom, które cierpią na poważną wadę słuchu
  • Aparaty zauszne ze zintegrowaną słuchawką – model ten zapewnia dobrą jakość dźwięku. Jest dyskretny oraz uniwersalny – może być zastosowany w przypadku osób z lekkim niedosłuchem jak również poważnymi wadami słuchu
  • Aparaty wewnątrzkanałowe – kolejne, dyskretne rozwiązanie. Aparaty tego typu umieszcza się w kanale słuchowym. Dobrze sprawdzają się u osób z lekkim i średnim niedosłuchem
  • Aparaty douszne – to model, który wymaga tego, aby dopasować jego wielkość indywidualni do rozmiarów kanału usznego. Jednocześnie, jest to rozwiązanie bardzo dyskretne, doskonałe dla osób z lekkim oraz średnim niedosłuchem