APARATY SŁUCHOWE - BADANIA SŁUCHU

Adres: Generała Józefa Bema 5-6, 59-300 Lubin
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 16:00

Nasi specjaliści

nasi specjaliści

0
zadowolonych klientów
0
zwrotów
Udałam się do gabinetu TJaudio na specjalne zaproszenie mojej córki ponieważ miałam od dawnien dawna problemy ze słyszeniem. Przeszłam test słuchu, wybrano dla mnie odpowiedni aparat w moim budżecie. Jestem zadowolona.
Pani Zofia
Lubin
5/5
Od dwudziestu lat pracuję w telefonicznej obsłudze klienta w największej firmie telekomunikacyjnej Polsce. Miewałem problemy z głośnością rozmów. Udałem się na badanie słuchu i okazało się, że mój słuch faktycznie nie jest w dobrym stanie. Obecnie posiadam aparat słuchowy, słyszę swoich klientów wyraźnie w słuchawce. Polecam gabinet i zachęcam innych do badania słuchu. Pozdrawiam serdecznie.
Pan Jacek
Lubin
5/5

Częstotliwość badania słuchu w Lubinie

To, z jaką częstotliwością należy udać się na badanie, zależy od dwóch aspektów:

  • wieku
  • miejsca pracy

Przyjmuje się, iż wszystkie osoby, w tym również dzieci, powinny przechodzić regularne badanie słuchu średnio co 2-3 lata. Pozwala to kontrolować kondycję tego zmysłu i śledzić ewentualne wystąpienie zaburzenia słuchu.

W przypadku osób, które nastawione są na działanie szkodliwych dźwięków, tego rodzaju badania przeprowadza się częściej.

Ważne informacje przed badaniem słuchu

W zasadzie nie ma żadnych zaleceń. Wszystko zostaje omówione i przygotowane już na miejscu, przed przeprowadzaniem badania. Jednym z pierwszych kroków jest fizyczne badania ucha. Oznacza to, iż audiolog sprawdza w pierwszej kolejności, czy w uchu nie zalegają jakieś ciała obce, które mogą utrudniać słyszenie. Jeśli ma pewność, iż kanały uszne są czyste, przystępuje do badania właściwego.

Badanie słuchu w Lubinie z użyciem nowoczesnego sprzętu

Podstawowe badania słuchu wykorzystuje się przy pomocy nowoczesnego sprzętu, który wykorzystuje się do emisji dźwięków o określonej częstotliwości. Dzięki temu audiolog może określić próg słyszalności, jeśli chodzi o tony niskie oraz wysokie. W tym celu wykorzystuje się specjalne słuchawki.

Zadaniem pacjenta jest naciśnięcie specjalnego przycisku w momencie, gdy dźwięk staje się słyszalny i ponowne jego użycie w momencie, gdy nie słyszy już dźwięku. W tym przypadku testuje się wychwytywanie dźwięków poprzez powietrze.

Drugim etap badania sprawdza przewodnictwo kostne. Aby przeprowadzić testy, audiolog umieszcza specjalne słuchawki na na wyrostku sutkowatym kości skroniowej. Natomiast zadanie pacjenta jest takiego samo, jak wcześniej. Badania tego typu określa się jako audiometrią tonalną.

Audiometria słowna

Następnie specjalista przechodzi do badania, które określa się jako audiometrią słowną. W tym przypadku zadaniem specjalisty jest ocena tego, na ile pacjent słyszy i rozumie poszczególne słowa w zależności od tego, na ile głośno są wypowiadane. Jest to badanie uzupełniające, które wykonuje się w sytuacji, gdy audiometria tonalna wykazała, że u danego pacjenta mogą występować problemy ze słuchem.

Audiometria impedacyjna

Pogorszenie się słuchu wynika z wielu przyczyn. Jedną z nich są problemy z uchem środkowym. Dlatego, jeśli wystąpi takowe podejrzenie, audiolog w Lubinie zdecyduje się na przeprowadzenie dodatkowego testu. W tym przypadku pacjent pozostaje bierny. Oczekuje się wyłącznie tego, aby nie przełykał śliny oraz miał zamknięte.

W tym czasie specjalista wpuszcza specjalną sondę do kanału słuchowego, by sprawdzić, czy ucho środkowe funkcjonuje w odpowiedni sposób.

Aparaty słuchowe – jak działają?

Współczesna technologia dostarcza wielu funkcjonalnych rozwiązań. Chętnie wykorzystuje powszechne narzędzie, jakim jest parowanie urządzeń, czyli możliwość ich połączenia w sposób bezprzewodowy, na przykład poprzez Bluetooth. To pozwala na korzystanie z dedykowane aplikacji, która ułatwia obsługę aparatu słuchowego. Z pewnością jest to funkcjonalny dodatek dla osób młodszych, które pewnie czują się z nową technologią.

Niemniej, rozwój branży medycznej, jeśli chodzi o zastosowanie nowoczesnych podzespołów, wpłynął także ma samą jakość dźwięku, który aparaty słuchowe przekazują. W końcu jest to ich główne zadanie – zbierać dźwięki z otoczenia i przekazywać od ucha użytkownika.

Uniwersalne elementy każdego aparatu słuchowego

Dlatego aparaty słuchowe w Lubinie, jeśli chodzi o ich rdzeń, czyli najważniejsze elementy, posiadają niemalże te same: mikrofon, głośnik i wzmacniacz. I to właśnie zadaniem mikrofonu jest zbierać dźwięki z powietrza, by następnie, poprzez wzmacniacz, przekazać je do głośnika.

Obecnie stosuje się wysokiej jakości czipy, które pozwalają na konwersję zebranych dźwięków w wersję cyfrową. A to przekłada się na ich bardzo wysoką jakość. Istotna jest także sama funkcja redukcji szumów. Tym samym, wzmacniacz przekazuje tylko te dźwięki, które mogą być faktyczne użyteczne, jak mowę, natomiast wycisza hałasy otoczenia. To wpływa także na komfort użytkowania aparatu słuchowego.

Jakie są typy aparatów słuchowych?

Różnice w aparatach wynikają przede wszystkim ze sposobu ich noszenia. Na tej podstawie wyróżnić można cztery, główne kategorie tego rodzaju asortymentu medycznego.

Aparaty zauszne ze zintegrowaną słuchawką

Główne cechy tego aparatu to bardzo dobra jakość dźwięku. Drugim aspektem jest jego niewielki rozmiar. To sprawia, iż jest urządzeniem bardzo dyskretnym. Ma szerokie zastosowanie, jeśli chodzi o rodzaj wady – od lekkiego niedosłuchu do poważnych problemów ze słuchem.

Aparaty zauszne

To najbardziej tradycyjna, podstawowa wersja aparatów słuchowych, która z pewnością przychodzi na myśl wielu osobom jako pierwsza. Główna część urządzenia jest umiejscowiona za małżowiną uszną, oznacza to, że aparat zakłada się za ucho. Natomiast cienki przewód przekazuje dźwięk poprzez kanał słuchowy.

Ten model poleca się przede wszystkim osobom, które zmagają się z poważną niedosłuchem. To również dobre rozwiązanie dla dzieci. Wszystko dlatego, iż z wiekiem ich małżowina rośnie, co oznacza, że wkładka wewnątrzuszna przestaje pasować do ich kanału słuchowego. W takiej sytuacji wystarczy zakup nowej wkładki, co jest bardziej korzystne, niż wymiana całego aparatu słuchowego.

Aparat wewnątrzkanałowy

Rozwiązanie idealne dla osób z lekkim i średnim niedosłuchem, które szukają sposobu, by zamaskować swoje problemy ze słuchem. Wszystko dlatego, iż część aparatu słuchowego znajduje się w kanale usznym, przez co pozostaje on w dużej mierze niewidoczny.

Aparaty douszne

W ich przypadku bardzo ważne jest indywidualne dopasowanie rozmiarów aparatu. To dlatego, że aparat znajduje się w kanale dousznym zewnętrznym. To przekłada się także na jego dyskretną obecność w uchu. Doskonały dla osób o niewielkim lub średnim niedosłuchu.

Znajdź nas na Facebooku