MARMED – APARATY SŁUCHOWE

Wałbrzych, Juliusza Słowackiego 1

Gabinet MARMED

BEZPŁATNE BADANIE SŁUCHU

Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji we wszystkie dni powszednie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 08:00 do 16:00.

PROBLEMY ZE SŁUCHEM NIE DOTYCZĄ TYLKO OSÓB STARSZYCH

Jak przebiega badanie słuchu u dziecka?​

Istnieje coraz więcej dzieci z ubytkami słuchu. Kierowane są one do specjalisty na badanie słuchu. Nawet niemowlęta często rodzą się już z uszkodzonym aparatem słuchowym. U takich dzieci najtrudniej jest wykonać badanie słuch oraz dobrać odpowiedni aparat słuchowy. U niemowląt sprawdza się lokalizację dźwięku oraz sprawdza się czy odpowiada na swoje imię czy Twój głos. Ubytek słuchu u dzieci może być wrodzony albo nabyty. Te wrodzone wynikają za zazwyczaj z podłoża genetycznego. Nabyta utrata słuchu może nastąpić przez perforację błony bębenkowej, przedwczesnego porodu oraz innych chorób. Badanie słuchu u dzieci starszych siedzących odbywa się identyczne jak u osób dorosłych. Nic nie boli, a wynik może pomóc nam w dopasowaniu odpowiedniego leczenia.

Metody leczenia słuchu u dzieci?​

Dzisiejsze metody umożliwiają leczyć dzieci i skutecznie pomagać w komunikacji z otoczeniem. Ważne, aby jak najszybciej zdiagnozować problem, rozpocząć odpowiednie leczenie, wdrążyć rehabilitację. Audiolog dopasuje odpowiedni rodzaj pomocy dla naszego dziecka. Jednym z nich są odpowiednio dobrane aparaty słuchowe noszone za uchem. Możemy wyregulować sobie głośność, a także wspomóc nasz słuch. Kolejne to implanty ślimakowe, które mamy przez całe życie.

Leczenie słuchu u dorosłych - metody?

Jeśli chodzi o leczenie osób dorosłych tu także korzysta się z metody przewodnictwa dźwiękowego, gdy pacjent posiada wszczepiony implant słuchowy. Stosowane są odpowiednio dobrane aparaty słuchowe. Są one prawie nie widoczne i bardzo odpowiednie dla każdego pacjenta z niedosłuchem. Innym rozwiązaniem są także interwencje chirurgiczne. Sposób leczenia dobierany jest indywidualnie. Zleży się od przyczyn utraty słuchu oraz odpowiednich badań. Leczeniem zajmuje się specjalista laryngolog.

Gabinet MARMED przy ulicy Juliusza Słowackiego 1 w Wałbrzychu

W jaki sposób działają aparaty słuchowe?​

Każdy aparat słuchowy, niezależnie od tego, jakiego jest rodzaju, posiada trzy, podstawowe elementy, które wpływają na jakość jego działania. Należą do nich: mikrofon, wzmacniacz oraz głośnik. Wszystko dlatego, iż w przypadku niedosłuchu, wiele osób ma problem z tym, by wyłapywać różnego rodzaju dźwięki z powietrza. Dlatego zadaniem aparatu jest przede wszystkim zbieranie dźwięków z otoczenia, a następnie ich wzmocnienie do tego stopnia, aby były słyszalne dla osoby z niedosłuchem.

Dlatego ważna jest także regulacja samego aparatu słuchowego. Chodzi o to, aby dźwięki były słyszalne, ale nie nazbyt intensywne. Dlatego obecnie wykorzystuje się nowoczesne rozwiązanie cyfrowe, które bazuje na chipie komputerowym. Dźwięk jest w pierwszej kolejności konwertowany do formy cyfrowej, a następnie jego głośność zostaje dostosowana do poziomu wady słuchu. Zaletą współczesnych aparatów słuchowych jest ich niewielki rozmiar. Przez to są urządzeniami dyskretnymi, a jednocześnie ułatwiają codzienne życie. 

JAK DZIAŁA APARAT SŁUCHOWY?

Rodzaj aparatów słuchowych?

Aparaty słuchowe dzielimy na cztery różne typy. Kategoryzuje się je na podstawie sposobu ich używania (noszenia) oraz funkcji, które zawierają:

  • Aparaty zauszne – najważniejsze elementy w aparacie słuchowym znajdują się za małżowiną uszną, natomiast do kanału słuchowego zostaje wprowadzony cienki przewód. Bardzo istotne jest, iż przewód posiada wkładkę wewnątrzuszną, która dopasowana jest do kanału słuchowego. Dlatego tego typu aparaty sprawdzają się u pacjentów z dużą wadą słuchu. Są zalecane także aparaty słuchowe dla dzieci, ponieważ z wiekiem rozmiar kanału usznego może ulec zmianie. Jednocześnie nie wymaga to wymiany całego aparatu, a zakup nowej wkładki wewnątrzusznej.
  • Aparaty douszne – to kolejny model aparatu słuchowego, który zostaje dopasowany w sposób indywidualny. Wynika to z jego umiejscowienia. Aparat zostaje umieszczone w kanale dousznym zewnętrznym. Dlatego jest stosowany w przypadku osób, o niewielkim lub średnim niedosłuchu.
  • Aparaty zauszne ze zintegrowaną słuchawką w przewodzie – posiadają również zintegrowaną wkładkę słuchawkę w małżowinie usznej. W zestawieniu ze standardowym aparatem słuchowym, model ten jest wyraźnie mniejszy. Dodatkowo, jego zaletą jest doskonała jakość dźwięku. Sprawdza się zarówno u osób z lekkim, jak również poważnym niedosłuchem.
  • Aparaty wewnątrz kanałowe – to bardzo dyskretny model, który częściowo jest włożony w kanał uszny zewnętrzny. Sprawdza się u osób z lekkim i średnim niedosłuchem.