Domowe sposoby na ból ucha mogą pomóc zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ich różnorodność waha się od chłodnych okładów, przez ogrzewanie ucha na wiele sposobów, po ćwiczenia szyi i szczęki. W zależności od przyczyny niektóre sposoby są w stanie zadziałać bardzo szybko. Mogą przynieść pewną ulgę, jednakże brakuje naukowych dowodów na ich skuteczność w porównaniu do sposobów bez recepty z apteki. Poznaj je wszystkie.
21 domowych sposobów na ból ucha
1. Zimny okład
Jego zastosowanie może zmniejszyć stan zapalny w uchu. Wystarczy, że zastosujesz gotowy okład z apteki, który wkłada się na kilka godzin do zamrażarki. Zawiń go w ściereczkę, aby nie przykładać okładu bezpośrednio do skóry ucha. Możesz również użyć szmatki zamoczonej w zimnej wodzie. Pamiętaj, aby dobrze ją wycisnąć, nim przyłożysz ją do ucha.
2. Ciepły okład
Może czasowo ograniczyć ból. Gdy zimny okład znieczula i zmniejsza stan zapalny, ciepły okład rozluźni mięśnie i poprawi krążenie. Wystarczy, że przyłożysz do bolącego ucha okład rozgrzewający z apteki, termofor napełniony gorącą wodą lub szmatkę zamoczoną w ciepłej wodzie.
Uwaga: niektóre osoby reagują dobrze tylko na ciepły lub zimny okład. Zastosowanie złego okładu może czasowo zwiększyć ból.
3. Krople do uszu bez recepty
Jeśli naturalne metody okażą się nieskuteczne, możesz sięgnąć po krople do uszu z apteki. Wiele produktów bez recepty nie powinno być stosowane, jeśli doszło do przerwania błony bębenkowej lub jeśli w uchu była wykonywana interwencja chirurgiczna.
Jeżeli obecnie przyjmujesz inne leki do ucha np. krople na receptę, zapytaj swojego laryngologa, czy nie nastąpi tu interakcja.
4. Leki przeciwbólowe bez recepty
Substancje, takie jak ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą pomóc w kontroli objawów bólowych. Podobnie paracetamol, który należy do innej grupy. Jednakże pamiętaj, że leki te tak naprawdę nie leczą bólu, tylko go maskują. Sprawdź u lekarza, z czego wynika Twój ból ucha.
5. Śpij z głową na podwyższeniu
Podłożenie pod głowę 1-2 dodatkowych poduszek zmniejszy ciśnienie w uchu. To pomoże zredukować ból.
6. Chodź w czapce po domu
Jeżeli wróciłeś z dworu i zaczęły boleć Cię uszy z zimna, możesz zadziałać miejscowo. Natychmiast nałóż czapkę, opaskę albo nauszniki i noś je, dopóki uszy się nie rozgrzeją. Im szybciej zadziałasz, tym większa szansa, że zdusisz ból (i chorobę) w zarodku. Gdy przestaną boleć, poczekaj jeszcze co najmniej 30 minut.
Potem możesz zdjąć czapkę, opaskę lub nauszniki i cieszyć się życiem bez bólu uszu. Na przyszłość nie wychodź z domu bez nakrycia głowy, o ile nie jest naprawdę ciepło i bezwietrznie. Niektóre osoby mają tak zwane wrażliwe uszy i reagują bólem na najmniejsze spadki temperatury lub zimny wiatr.
7. Żuj gumę
Jeżeli bolą Cię uszy w trakcie lotu samolotem lub jazdy po pagórkowatym terenie albo windą, sięgnij po gumę do żucia. Dzięki niej w Twoim uchu przyjemnie “strzeli” i odczujesz ulgę od mniejszego napięcia.
8. Znajdź przyjemne zajęcie
Ta rada okaże się szczególnie przydatna u dzieci, ale skorzystają z niej również dorośli. Przy bólu najlepiej jest spróbować się czymś zająć (jeśli dasz radę). Miła forma rozproszenia, jak gry, telewizja czy internet pomogą przekierować Twoją uwagę na coś pozytywnego.
9. Zastosuj olejek z drzewa herbacianego
Jego działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne może przynieść Ci ulgę w bólu ucha. Wpierw sprawdź na wierzchu dłoni, czy nie masz alergii na ten olejek eteryczny. Po prostu umieść tam jedną kroplę i zobacz, czy skóra dobrze zareaguje. Jeżeli tak, rozpuść 3-5 kropli olejku z drzewa herbacianego w 2 łyżkach oliwy z oliwek lub innego tłuszczu. Następne ogrzej miksturę np. w dłoni i wlej ją do bolącego ucha.
10. Skorzystaj z dobroczynnych właściwości oliwy z oliwek
To starodawna metoda, na której skuteczność nie ma jednak żadnych naukowych dowodów. Być może jej działanie opiera się na ciepłe samej oliwy. Amerykańska Akademia Pediatrów stwierdziła, że wpuszczenie kilku kropel ciepłej oliwy jest bezpieczne i może okazać się skuteczne w zmniejszaniu bólu ucha.
11. Wykonaj ćwiczenia szyi i rozluźnij szczękę
Czasem ból ucha może być spowodowany przez napięte mięśnie wokół kanału usznego. Wywierają one nacisk na tę okolicę. W tym wypadku, proste ćwiczenia rozciągające mogą przynieść ulgę. Jakie?
- Powoli kręć głową naokoło ramion – wykonaj pełen obrót w lewo, potem w prawo.
- Podnieś ramiona nad uszy, następnie opuść.
- Postaraj się rozluźnić mięśnie szczęki. W tym celu otwórz ją trochę przy zamkniętych ustach. Niech dolna szczęka swobodnie opada.
Powtarzaj te ćwiczenia kilka razy dziennie.
12. Zastosuj wodę utlenioną
Woda utleniona od dawna stanowi domowy sposób na ból ucha. Jak ją zastosować? Wlej kilka kropli wody utlenionej do lewego ucha, następnie leż na prawym boku przez 10 minut. Potem wylej miksturę z ucha nad umywalką i przemyj zimną wodą. Następnie zrób to samo z prawym uchem (leż na lewym boku przez 10 minut itd.). Nie przejmuj się bąbelkami w uchu, to pomoże rozwodnić woskowinę i pozbyć się jej z ucha.
13. Sięgnij po imbir
To naturalny środek przeciwzapalny. Jak go zastosować? Posiekaj go na małe kawałki i namocz w podgrzanej oliwie z oliwek, następnie odcedź. Tak uzyskaną miksturę posmaruj naokoło ucha zewnętrznego. Nie zakraplaj jej bezpośrednio do uszu.
14. Włącz suszarkę
Po kąpieli nastaw suszarkę na lekki nawiew i skieruj ją w pewnej odległości od bolącego ucha. Ogrzewaj je przez najwyżej 5 minut. Uważaj, żeby nie oparzyć skóry.
15. Nawadniaj się
Jeżeli ból ucha spowodowany jest przez infekcję dróg oddechowych, taką jak przeziębienie, warto pić dużo wody. To pomoże na opuchliznę i nadmiar płynów w uszach.
16. Zainwestuj w nawilżacz powietrza
Podobny efekt do przyjmowania dużej ilości płynów przyniesie nawilżacz powietrza. Sprawi, że w powietrzu znajdzie się więcej wilgoci, co pomoże rozrzedzić wydzielinę w uszach.
17. Zastosuj irygację nosa
Jeśli zatkany nos powoduje ból ucha, odetkanie go pomoże zmniejszyć przykre dolegliwości. Domowe zestawy do irygacji kupisz w aptece.
18. Domowy sposób na ból ucha po pływaniu (również u dzieci)
Jeżeli Twoja pociecha często skarży się na tak zwane ucho pływaka, wypróbuj domowe krople na bazie octu. Wymieszaj pół na pół biały ocet z alkoholem do nacierania. Następnie zaaplikuj po kilka kropel do każdego ucha dziecka po pływaniu.
19. Zjedz czosnek
Nazywa się go naturalnym antybiotykiem i stosuje w medycynie naturalnej od tysięcy lat. Czy wiesz jednak, że czosnek może pomóc na ból ucha? Allicyna, składnik czosnku, pomaga zwalczyć infekcje bakteryjne, które mogą powodować ból ucha. Dlatego w razie dolegliwości, jedz surowy czosnek. Pamiętaj tylko, że może wchodzić w interakcje z antybiotykami. Jeżeli aktualnie jesteś w trakcie kuracji, zapytaj lekarza, czy możesz jeść czosnek.
20. Odpocznij
Ta porada z pewnością należy do najprzyjemniejszych, ale i najtrudniejszych do zastosowania. Spanie i odpoczywanie wzmacnia układ odpornościowy. A w końcu to on jest Ci potrzebny, aby zwalczyć problem, który spowodował ból ucha. Tylko nie śpij na bolącym uchu! Nie dlatego, że to nieprzyjemne. Warto zachować dopływ świeżego powietrza do chorego ucha, bo to przyśpiesza proces zdrowienia.
21. Wypróbuj leki bez recepty
Dzieci powyżej 12 roku życia i dorośli mogą sięgnąć po leki zwężające naczynia krwionośne. Występują one w postaci sprayów do nosa i tabletek. Zastosowanie ich może zmniejszyć ból ucha.
To ostatni domowy sposób na ból ucha.
Jakie są przyczyny bólu ucha?
Najlepszym sposobem na ból ucha jest pozbycie się jego przyczyny. Nie zawsze jednak jest to proste i można to zrobić domowymi sposobami. Do możliwych przyczyn bólu ucha należą:
- nadmiar woskowiny w uszach,
- ubytki w zębach,
- infekcje zatok,
- zapalenie migdałków,
- zgrzytanie zębami (nadmierne napięcie w szczęce).
Do najpowszechniejszych infekcji uszu należy ostre zapalenie ucha środkowego.
Kiedy pójść do lekarza z bólem ucha
Ból ucha zwykle zmniejsza się po 2-3 dniach, niezależnie od stosowania domowych metod. Zwykle wystarczy przyjmować leki przeciwbólowe i sprawdzać, czy objawy się nie pogłębiają. Jeżeli ból ucha trwa dłużej niż 24-48 godzin, najlepiej jest udać się do lekarza. Specjalista sprawdzi, jaka jest przyczyna bólu.
Udaj się do lekarza, jeśli:
- zauważysz płyn wypływający z ucha (taki jak surowica, ropa lub krew),
- masz wysoką gorączkę, bóle i zawroty głowy,
- masz poczucie, że coś utknęło w Twoim uchu,
- widzisz opuchliznę za uchem, szczególnie gdy po tej stronie twarzy masz dziwne odczucia, jakby była osłabiona i nie możesz poruszać tam mięśniami,
- ból ucha jest duży i nagle znika (co może wskazywać na przerwanie błony bębenkowej).