Niektórzy przysięgają, że dzięki nim usunęli nadmiar woskowiny lub pozbyli się dzwonienia w uszach (szumów usznych). Inni twierdzą nawet, że świecowanie uszu pomaga leczyć raka. Zbyt dobre, aby okazało się prawdziwe? Niestety tak. Nie istnieje żadna naukowa podstawa do zalecania świecowania uszu. Żadne badanie nie udowodniło nigdy ich magicznej skuteczności. Istnieje za to wiele doniesień o niebezpieczeństwie ich stosowania. Dowiedz się wszystkiego o świecach do uszu, co chciałbyś wiedzieć, a boisz się zapytać.
Świece do uszu - co to jest?
To specjalne świece, wyprodukowane z materiału namoczonego w wosku lub parafinie. Mają długość około 25 centymetrów. Ich sprzedawcy zalecają, aby wyciąć dziurę w papierowym talerzu i wetknąć w nią świecę. To ma sprawić, że wosk ze świecy i popiół nie spadną na Twoją twarz.
Przebieg zabiegu świecowania uszu
Sprzedawcy świec do uszu zalecają, aby:
- Położyć się na boku.
- Umieścić świecę w uchu.
- Poprosić kogoś, komu ufasz, o zapalenie świecy.
- Pozwolić jej się palić przez 15 minut.
- Następnie powtórzyć zabieg w drugim uchu.
Wielbiciele tej metody twierdzą, że gdy świeca się pali, wytwarza ssanie, które wyciąga woskowinę i brud z ucha. Inni wierzą, że ciepło ze świecy rozpuszcza i zmiękcza woskowinę, która następnie wypada w ciągu następnych kilku dni.
Po zakończonym zabiegu, jej fani radzą, aby przełamać świecę na pół i zobaczyć, co zdołała wyciągnąć.
Wielbiciele świecowania uszu wierzą, że wszystkie kanały w głowie są połączone. Według nich czyszcząc kanał uszny można pozostać z “czystą głową”. Dosłownie.
Świece do uszu - obiecywane korzyści
Do rzekomych korzyści z używania świec do uszu należą:
- usuwanie woskowiny, bakterii i innego brudu z kanału usznego,
- leczenie infekcji zatok,
- poprawa słuchu i odwrócenie utraty słuchu,
- pomoc w bólu gardła,
- leczenie przeziębień i grypy,
- pomoc w bólach głowy i migrenach,
- przywrócenie jasności myślenia,
- “oczyszczenie” krwi,
- poprawa krążenia limfatycznego,
- zmniejszenie bólu związanego z nadmiernym zaciskaniem szczęki,
- “wyczyszczenie” uszu i poprawa widzenia,
- zmniejszenie zawrotów głowy.
Niestety powyższe obietnice nie mają zbyt wiele sensu. Żadne badania naukowe nie potwierdzają, że świece do uszu robią to, co deklarują ich sprzedawcy i producenci.
Świece do uszu - jakie są fakty?
Producenci i sprzedawcy świec do uszu twierdzą, że po świecowaniu kawałki woskowiny wypadną w ciągu kilku dni. To stwierdzenie nie ma jednak racji bytu. Gdyby woskowina miała się zmiękczyć i rozpuścić, to by wypłynęła z ucha, a nie wypadła. Wypaść mogą najwyżej małe stwardniałe kawałki woskowiny i zwykle to robią naturalnie, gdy jesz lub mówisz. Gdy wielbiciele świecowania twierdzą, że woskowina wypadała im z uszu po zabiegu, to są tak naprawdę kawałki wosku ze świecy.
Woskowina, szczególnie gdy jest twarda, jest również lepka. Potrzebowałbyś bardzo mocnego ssania, aby ją wyciągnąć. To dlatego czyszczenie uszu u laryngologa zwykle polega na wstrzykiwaniu ciepłej wody. Dzięki temu stwardniałe kawałki woskowiny mogą się odkleić od ucha i wypłynąć. Jedno badanie naukowe udowadnia jednak, że świece do uszu nie tworzą żadnego ssania. Poza tym temperatura wytwarzania przez wosk ze świecy jest niższa od naturalnej temperatury ludzkiego ciała. Nie ma więc mowy, aby woskowina uszna mogła się rozpuścić.
5 powodów, by nie stosować świec do uszu
1. Tam, gdzie jest ogień, tam istnieje ryzyko poparzeń
Świece do uszu nie stanowią w tym przypadku wyjątku. Niezależnie od tego, czy kropla wosku spadnie przypadkowo na Twoje ramię, do oczu czy poczujesz ciepło płomienia, skóra na twarzy, uszach i szyi jest bardzo wrażliwa. A włosy palą się bardzo szybko. Bolesne oparzenia nie stanowią rzadkości przy korzystaniu ze świecy do uszu. Nawet jeśli korzystasz z talerzyka lub innej formy ochrony, gorący wosk wciąż może spaść na Twoją skórę lub do kanału usznego.
Połączenie wąskiej świecy wewnątrz ucha i gorącego, kapiącego wosku zwiększa również ryzyko przedziurawienia lub rozerwania bębenków. Przede wszystkim jest to bardzo bolesne, jednak stanowi również duże ryzyko infekcji, a nawet może prowadzić do utraty słuchu.
2. Świecie do uszu mogą wepchnąć woskowinę jeszcze głębiej, zamiast pomóc się jej wydostać
Sprzedawcy świec do uszu przekonują, że tworzą one “podciśnienie”, które wysysa wosk z uszu. To mit – takie podciśnienie nie występuje. W rzeczywistości, umieszczenie jakiegokolwiek obiektu w uszach, jak świeca, może wepchnąć go jeszcze głębiej. Powoduje to, że woskowina zlepia się w jeden duży kawałek, który może zatkać uszy i utrudnić ich czyszczenie.
3. Świece do uszu mogą spowodować przedziurawienie błony bębenkowej
Jedną z najbardziej niepokojących konsekwencji świecowania uszu i powodów, dla których są one niebezpieczne, jest perforacja błony bębenkowej. Jeżeli świeca do uszu zostanie umieszczona zbyt głęboko lub gorący wosk dostanie się do ucha, możesz uszkodzić bębenek lub nawet stracić słuch.
4. Resztki świecy mogą pozostać w Twoim uchu
Wosk ze świecy może ugrzęznąć w uchu, nawet jeśli się nie poparzysz. To z kolei może powodować dyskomfort, pogorszyć słuch i wymagać wizyty u laryngologa, aby wydostać kawałki świecy. W badaniu z 2016 roku opisano historię 16-latka, który stosował świece do uszu na alergie. Trafił do lekarza, bo bolały go uszy i słabo słyszał. Laryngolog znalazł i usunął wiele kawałków świecy z jego kanału usznego.
5. Świecowanie uszu jest po prostu nieskuteczne
Udowadnia to już badanie naukowe z 1996 roku. Świecie nie tworzą żadnego podciśnienia, które rzekomo miałoby usuwać woskowinę. Uszy osób uczestniczących w badaniu były tak samo brudne po świecowaniu, jak przed. Poza tym ankieta przeprowadzona wśród 122 laryngologów wykazała 21 przypadków uszkodzenia ucha, wynikającego z korzystania ze świec do uszu. Korzyść jest więc żadna, a ryzyko duże.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) stwierdziła, że świece do uszu są niebezpieczne. Od 2010 roku ostrzega wszystkich przed ich stosowaniem.
Świece do uszu - ryzyko i skutki uboczne
Otwarty ogień i roztapiający się wosk tak blisko Twojej twarzy niesie za sobą duże ryzyko dla zdrowia. Do niektórych skutków ubocznych stosowania świec do uszu należą:
- poparzenia twarzy, szyi, bębenków, ucha środkowego i kanału usznego od gorącego wosku lub popiołu,
- wywołanie pożaru,
- przedziurawienie błony bębenkowej,
- zatkanie uszu woskiem ze świecy,
- krwawienie z uszu,
- infekcja uszu,
- czasowa utrata słuchu,
- ucho pływaka (zapalenie ucha zewnętrznego),
- uszkodzenie ucha środkowego.
Gdy stosujesz świece do uszu, zamiast udać się do laryngologa, możesz również przegapić istniejące infekcje i inne choroby, przez co Twój stan się pogorszy.
Świece do uszu u dzieci
Ryzyko to wzrasta znacząco, gdy stosujesz świece do uszu u dzieci, które są bardziej ruchliwe i będą miały problem żeby leżeć nieruchomo przez całą procedurę. To z kolei może sprawić, że poparzą się woskiem, nawet jeśli użyjesz ochronnego talerzyka. Poza tym dzieci mają znacznie mniejsze kanały uszne niż dorośli. Przez to są bardziej podatne na zatkanie uszu kawałkami świecy.
Świece do uszu - jaka jest lepsza alternatywa?
Zacznijmy od jednej kwestii – wosk w uszach jest w zasadzie dobrą rzeczą. W normalnych ilościach woskowina chroni uszy przed bakteriami i brudem. Problem zaczyna się wtedy, gdy jest za dużo woskowiny lub uszy nie są w stanie się jej pozbyć w naturalny sposób. Skoro jednak nie powinno się używać świec do uszu, to co możesz zrobić?
Użyj płynu do czyszczenia uszu z apteki albo wody utlenionej wymieszanej z ciepłą wodą. Pozwól, aby rozpuściły wosk przez kilka minut, następnie przechyl głowę, aby płyn mógł wyciec.
Nie wkładaj do uszu patyczków, ponieważ mogą głębiej wepchnąć woskowinę, co spowoduje zatkanie uszu.
Jeżeli dalej masz problem z zatkanymi uszami, udaj się do laryngologa. Może on przepłukać Ci uszy strzykawką z ciepłą wodą. To najskuteczniejszy sposób na zatkane uszy. Laryngolog ma specjalne narzędzia i lata praktyki, dzięki którym może wyczyścić uszy z woskowiny bez uszkadzania Twojego słuchu.
A świece pal najwyżej na swoim torcie urodzinowym.
Podsumowanie
Świece do uszu to nieudowodniona naukowo i potencjalnie niebezpieczna metoda z arsenału tak zwanej medycyny alternatywnej. Nie stosuj jej u siebie, u dzieci ani u osób starszych. Istnieją bezpieczniejsze i łatwiejsze sposoby na odetkanie uszu. Znajdziesz je na naszym blogu.