Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho

Marmed - Aparaty Słuchowe - Badanie Słuchu - Zatkane ucho

Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.

Zatkane ucho - objawy

Do symptomów należą:

  • utrata słuchu,
  • ból ucha lub uczucie, że jest zablokowane,
  • dzwonienie lub piszczenie w uszach (szumy uszne),
  • zawroty głowy i mdłości.

Zatkane ucho - skąd się bierze?

Warto ustalić przyczynę, dla której Twoje ucho jest zatkane. Dlaczego? Uszy mogą z czasem same się odetkać. Jednakże niektóre choroby prowadzą do zatkania uszu. Do najczęstszych powodów należą:

  • blokada w trąbce Eustachiusza – to kanał, który łączy Twoje ucho środkowe z gardłem. Pomaga odsączać wydzielinę z uszu i wyrównywać ciśnienie naokoło bębenków. Choroby takie jak grypa, zapalenie zatok czy przeziębienie mogą blokować trąbkę Eustachiusza. To sprawia, że flegma i inne wydzieliny zostają uwięzione w uchu środkowym. To z kolei prowadzi do występowania takich objawów, jak problemy ze słuchem, ból i uczucie pełności w uszach.
  • nadmiar woskowiny: woskowina zwykle jest miękka. Uszy produkują ją w celach ochronnych i higienicznych. Czasem jednak woskowina trwardnieje, powodując blokadę. Może być to spowodowane stosowaniem patyczków do uszu (przeczytasz o nich już za chwilę). 
  • zmiany ciśnienia: trąbka Eustachiusza odpowiada również za wyrównywanie ciśnienia w uchu środkowym. Nagła zmiana ciśnienia również może prowadzić do zatkania uszu. Kiedy nurkujesz, lecisz samolotem czy jedziesz po pagórkowatym terenie, zmiana ciśnienia może być tak szybka, że trąbka Eustachiusza nie nadąża z jej zneutralizowaniem. Najczęściej odczuwa się to w trakcie startu i lądowania samolotu. Zatkane ucho jest często jedynym skutkiem ubocznym zmiany ciśnienia. 

Jednakże jeżeli towarzyszy jej ból, utrata słuchu lub zawroty głowy, oznacza to, że doszło do barotraumy, czyli ucha samolotowego (urazu ciśnieniowego ucha). W przypadku jej wystąpienia trzeba szybko zgłosić się do laryngologa. Specjalista być może zaleci antybiotyk.

Dodatkowo, jeżeli doświadczasz bólu głowy, zmęczenia, mdłości, wymiotów lub brak Ci tchu, możesz mieć chorobę wysokościową. W tym przypadku również warto szybko zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ można ją skutecznie leczyć.

Jak odetkać ucho?

1. Przełknij ślinę, ziewnij lub żuj

Jeżeli chcesz odetkać swoje ucho bez większego wysiłku, po prostu przełknij ślinę, ziewnij, bardzo szeroko otwierając usta, lub żuj gumę. W ten sposób zneutralizujesz różnicę ciśnień w uchu środkowym, otwierając trąbkę Eustachiusza. Jeżeli zatkana trąbka stanowiła przyczynę Twojego problemu, ucho powinno się odetkać.

2. Zastosuj manewr Valsalvy

Zatkaj nos palcami i delikatnie wydmuchaj powietrze z nosa, aby wyrównać ciśnienie w uszach.

3. Weź prysznic lub skorzystaj z nawilżacza powietrza

Jeśli przechodzić infekcję zatok, para z gorącego prysznica lub mgła z nawilżacza powietrza pomoże rozrzedzić wydzielinę i odetkać ucho.

4. Użyj ciepłego kompresu, by zmniejszyć ból

Jeśli Twoje uszy są zatkane z powodu stanu zapalnego lub nadmiaru woskowiny, ciepły kompres może pomóc. Po prostu namocz czystą ściereczkę w ciepłej wodzie i przyłóż do zatkanego ucha na 10-15 minut.

5. Zastosuj leki zwężające naczynia krwionośne

Jeśli zatkane ucho jest spowodowane przez infekcję zatok, leki zwężające naczynia krwionośne w postaci sprayu do nosa lub tabletek mogą okazać się pomocne.

6. Manewr Toynbee

To inne podejście do otwarcia trąbek Eustachiusza. Zamiast wmuszać powietrze do środka, ta metoda pomaga je otworzyć. 

Jak wykonać manewr Toynbee?

1. Zamknij usta.

2. Zatkaj nos palcami.

3. Przełknij ślinę.

I już! Ucho powinno się odetkać.

7. Skorzystaj z naturalnych olejów

Nadmiar woskowiny zwykle sam wydostaje się z ucha. Możesz jednak mu pomóc pozbyć się woskowiny. W tym celu:

  1. Ogrzej w dłoniach np. oliwę z oliwek lub olejek migdałowy. Nie stosuj olejku, jeśli jesteś na niego uczulony,
  2. Połóż się na boku np. jeśli zatkane jest Twoje prawe ucho, połóż się na lewym boku,
  3. Wkropl np. za pomocą zakraplacza do zatkanego ucha 2-3 krople olejku,
  4. Leż na boku przez 5-10 minut, następnie wylej miksturę na chusteczkę,
  5. Możesz to samo zrobić z drugim uchem,
  6. Powtarzaj procedurę 3-4 razy dziennie, przez 3-5 dni.

W ciągu 2 tygodni pozostałości woskowiny powinny wypaść z ucha, a Twój stan się poprawi.

8. Wypróbuj olejki eteryczne

Wiele z nich ma właściwości:

  • antybiotyczne,
  • antyseptyczne,
  • przeciwzapalne.

Naukowcy przeprowadzają coraz więcej badań, aby sprawdzić ich właściwości.

Niektóre olejki eteryczne zwalczające infekcje i zmniejszające stan zapalny to:

  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek z mięty pieprzowej.

Możesz zrobić parówkę z ich wykorzystaniem lub umieścić je koło nosa.

Jak odetkać ucho po prysznicu lub pływaniu

Właśnie skończyłeś się myć albo byłeś na basenie i czujesz, że Twoje uszy są zatkane a dźwięki przytłumione? Masz wodę w uszach. Może tam zostać uwięziony nawet pot, jeśli nosiłeś zatyczki do uszu czy słuchawki i się spociłeś. 

Jeśli nie pozbędziesz się tej wody czy potu szybko, możesz skończyć z zapaleniem ucha zewnętrznego, czyli tak zwanym uchem pływaka. Gdy woda pozostaje w Twoim kanale usznym, bakterie zaczynają się namnażać, co prowadzi do infekcji.

Niestety musisz się pozbyć wody w umiejętny sposób, nie podrażniając wrażliwej tkanki ucha. Jeżeli zrobisz to źle, zwiększysz tylko ryzyko choroby. Jeśli masz pęknięty bębenek lub dren w uszach, zachowaj szczególną ostrożność. Najlepiej unikaj pływania i moczenia uszu, a przed prysznicem zapobiegawczo umieść w uszach wacik posmarowany wazeliną.

Jak odetkać ucho zatkane wodą?

Jeżeli masz wodę w uszach, wydostaniesz ją w następujący sposób:

  • wysusz ucho zewnętrzne za pomocą miękkiego ręcznika lub ściereczki. Nie wkładaj ich do kanału usznego,
  • przechyl głowę na jedną stronę, aby pomóc wodzie wypłynąć. Delikatnie pociągnij za płatek ucha. To wyprostuje Twój kanał uszny i pomoże wydostać się wodzie. Możesz również po prostu położyć się na boku na ręczniku. Grawitacja pomoże Ci odetkać ucho,
  • włącz suszarkę na najniższe ustawienia i skieruj ją w stronę ucha. Zachowaj odpowiednią odległość, aby nie poparzyć skóry,
  • zrób w domu krople wysuszające ucho. W jaki sposób? Zmieszaj 1 część białego octu z 1 częścią alkoholu do nacierania (np. po 1 łyżeczce). Wlej do ucha jedną łyżeczkę mikstury, następnie przechyl głowę i pozwól jej zadziałać. Potem to samo zrób z drugim uchem.

W jaki sposób zapobiegać dostaniu się wody do ucha?

Czasem najlepszym atakiem jest dobra obrona. Aby zapobiec zatykaniu uszu przez wodę, wypróbuj następujące wskazówki:

  • wyjmij zatyczki z uszu lub słuchawki, jeśli się pocisz np. w trakcie biegania,
  • przed kąpielą umieść w uszach wacik posmarowany wazeliną,
  • gdy masz używać farby do włosów lub lakieru, zabezpiecz uszy za pomocą wacików,
  • korzystaj z zatyczek do uszu i czepka pływackiego, gdy idziesz na basen lub pływasz w jeziorze,
  • jeśli masz problem z nadmiarem woskowiny, udaj się do laryngologa, aby ją usunął. Tak, woskowina chroni uszy, ale jej nadmiar może więzić w nich wodę,
  • jeśli nie masz drenów w uszach, możesz użyć wody utlenionej na nadmiar woskowiny. Wystarczy, że zmieszasz jedną część wody utlenionej z jedną częścią wody. Następnie zakropl miksturę – najpierw w jednym uchu, potem w drugim. Po każdym zakropleniu odczekaj kilka minut. Mikstura będzie buzować, to normalne. Ten proces zmiękczy woskowinę. Następnie przechyl głowę na bok, by płyn wyciekł.

Jak odetkać ucho - czego unikać?

Unikaj świecowania

Nauka nie rekomenduje tej metody. Na czym ona polega?  Wpierw wkładasz specjalną krótką świecę do ucha. Następnie ją zapalasz i czekasz, aż się nie wypali, leżąc na boku. 

Teoretycznie ciepło świecy powinno rozpuścić woskowinę i ułatwić jej usuwanie. Powinna przyczepić się do świecy. W praktyce ta metoda nie działa, a wręcz jest szkodliwa. Możesz przez nią oparzyć sobie ucho, spowodować perforację (przedziurawienie) bębenków lub niedrożność kanału słuchowego. Może również dojść do zapalenia się włosów (a płoną bardzo szybko). Nigdy nie próbuj tej metody.

Nie stosuj patyczków do uszu

Laryngolodzy nie zalecają tej metody dbania o uszy. Patyczki mogą wpychać woskowinę jeszcze głębiej do kanału usznego, co może powodować ich zatkanie.

Dowiedziałeś się już, jak odetkać ucho, które może być zablokowane wodą lub nadmiarem woskowiny. Wiesz również, których metod nie warto stosować. Pamiętaj – jeśli pomimo prób odetkania ucho dalej jest zatkane, udaj się do laryngologa. Być może potrzebna będzie pomoc profesjonalisty.