Zapobiegaj uszkodzeniu słuchu

Marmed - Aparaty Słuchowe - Zapobiegaj uszkodzeniu słuchu - Hałas

Ubytek słuchu jest stopniową i normalną częścią procesu starzenia. Jednak nadmierny hałas jest nadal jego główną przyczyną. Trwała utrata słuchu może nastąpić niemal natychmiast, na skutek ekspozycji na niektóre dźwięki.

Marmed - Aparaty Słuchowe - Zapobiegaj uszkodzeniu słuchu - Hałas

Pobierz poradnik - "5 kroków do lepszego słyszenia"

Co to są decybele?

Za pomocą decybeli (dB) mierzy się intensywność dźwięków: od 0 dB, które oznacza najsłabszy dźwięk jaki ludzkie ucho może wykryć, do hałasu podczas startu rakiety, który może przekraczać 180 dB.Eksperci uważają, że wystawienie na dźwięk powyżej 85 dB może być niebezpieczne. Dlatego rzeczy takie jak: motocykle, kosiarki, słuchawki douszne mają największy potencjał by spowodować trwały ubytek słuchu.

Co może uszkodzić słuch

Głównym czynnikiem uszkadzającym słuch i na który mamy największy wpływ jest hałas. Naukowcy podają, że hałas przekraczający 85 decybeli może być niebezpieczny, szczególnie jeśli jest długotrwały. 

Długotrwałe narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Warto wiedzieć, że nasze uszy są w stanie tolerować jedynie określony poziom hałasu. Przekroczenie tego poziomu może prowadzić do uszkodzenia komórek słuchowych(komórek rzęsatych w ślimaku), które są nieodwracalne. Dlatego tak istotne jest unikanie miejsc, w których występuje wysoki poziom hałasu, takich jak koncerty czy prace budowlane.

Jeśli jednak nie możemy uniknąć takiego hałasu, warto nosić ochronniki słuchu, na przykład specjalne zatyczki do uszu, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia słuchu.

Czynniki, które mogą powodować przewodzeniowy ubytek słuchu to:

Czynniki, które mogą powodować ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego to:

Jak chronić się
przed hałasem:

Jak chronić się przed hałasem: