Biały szum – włącz i posłuchaj

Marmed - Aparaty Słuchowe - Badanie Słuchu - Szum biały
Szum biały to rodzaj dźwięku, który obejmuje wszystkie częstotliwości w zasięgu ludzkiego słuchu. Często porównuje się go do szumu telewizora lub szumu wody. Ten stały i równomiernie rozłożony dźwięk ma zdolność zagłuszania innych przeszkadzających dźwięków, pomagając ludziom zasnąć i spać dłużej.

Biały szum – zalety i zastosowanie w codziennym życiu dla dzieci

Biały szum jest korzystny dla niemowląt i dzieci oraz dla rodziców usiłujących uśpić swoje dzieci, Delikatny i rytmiczny dźwięk białego szumu naśladuje dźwięki, które dziecko słyszy w łonie matki, tworząc znajome i komfortowe środowisko, które sprzyja relaksowi i zasypianiu. Podobnie małe dzieci, którym łatwo przeszkadzają hałasy z zewnątrz, mogą skorzystać z maskujących właściwości białego szumu, pomagając im osiągnąć spokojniejszy i niezakłócony sen.

Biały szum – sposób na spokojny sen i chwilę relaksu dla dorosłych

Dorośli, którzy mają trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, mogą również znaleźć ulgę dzięki zastosowaniu białego szumu. Badania wykazały, że biały szum może pomóc spowolnić aktywność fal mózgowych, ułatwiając wejście w stan relaksu. To zmniejszenie aktywności umysłowej może być szczególnie pomocne dla osób zmagających się z bezsennością lub gonitwą myśli, pozwalając im osiągnąć spokojny i spokojny stan, który ułatwia zasypianie.
Biały szum to kojący dźwięk zapewniający lepszy sen W dzisiejszym dynamicznym i pełnym hałasu świecie spokojny sen może czasem wydawać się nieuchwytnym marzeniem. Ciągła kakofonia ruchu ulicznego, tętniące życiem miasto, a nawet cisza pustego pokoju mogą przyczyniać się do zaburzeń snu.
Jedną z głównych zalet białego szumu jest jego zdolność do tworzenia kojącego i spójnego środowiska słuchowego. Dźwięk białego szumu może skutecznie maskować drażniące dźwięki, takie jak syreny, szczekanie psów, a nawet dźwięk chrapania partnera. Działa jak bariera dźwiękowa, chroniąc nasze uszy przed zakłóceniami zewnętrznymi i pozwalając naszym umysłom zapaść w głęboki i spokojny sen.

Biały szum – jak stosować

Chociaż biały szum ma wiele zalet, ważne jest, aby używać go w sposób odpowiedzialny i rozsądny. Nadmierna ekspozycja na głośne dźwięki, w tym biały szum, może potencjalnie prowadzić do uszkodzenia słuchu. Ważne jest, aby utrzymywać głośność na umiarkowanym poziomie i robić przerwy od ciągłego narażenia, aby uszy mogły odpocząć i zregenerować się. Dalsze wskazówki dotyczące bezpiecznego stosowania i potencjalnych zagrożeń można uzyskać, konsultując się z protetykiem słuchu w firmie Marmed lub TJaudio.

Szum biały u osób cierpiących na dolegliwe szumy uszne – terapia TRT

Oprócz wspomagania snu, biały szum znalazł zastosowanie u osób z dolegliwością uciążliwych szumów usznych. Często szumy uszne są powiązane z występującym niedosłuchem, dlatego szum biały znalazł zastosowanie w dziedzinie aparatów słuchowych. Wiele nowoczesnych aparatów słuchowych jest wyposażonych w generatory białego szumu.
Szumy uszne najczęściej i najdotkliwiej są odczuwalne wieczorem przed zaśnięciem.
Terapia TRT jest zalecana do stosowania codziennie przed zaśnięciem przez co najmniej 15 min, przez okres co najmniej 6 miesięcy.
  • załóż słuchawki lub aparat słuchowy na uszy (najlepiej leżąc wieczorem w łóżku)
  • wsłuchaj się we własny szum generowany przez narząd słuchu
  • włącz szum biały ustawiając go przy minimalnej głośności
  • stopniowo zwiększaj głośność do momentu aż szum biały zrówna się on z szumem generowanym przez Twój narząd słuchu
  • zmniejsz minimalnie głośność szumu białego, tak aby był on podprogowo minimalnie poniżej słyszalności szumu Twojego narządu słuchu
  • staraj się wolno oddychać i wsłuchiwać w szum biały, starając się ignorować szum generowany przez narząd słuchu.
Więcej dowiesz się na stronie – szumy uszne – terapia TRT.

Szum biały – dane techniczne dla zaawansowanych

Szum biały to rodzaj szumu akustycznego o całkowicie płaskim widmie; nazwa wyprowadzona przez analogię do widma optycznego fali elektromagnetycznej: światło białe to de facto szum elektromagnetyczny mieszaniny wszystkich możliwych barw o całkowicie płaskim widmie w zakresie widzialnym.
Intensywność szumu białego teoretycznie jest statycznie równomierna w całym paśmie – od zera do nieskończoności, lecz w praktyce przyjmuje się do rozważań tylko pewne zakresy częstotliwości (w akustyce jest to zazwyczaj pasmo słyszalne, od kilkunastu Hz do dwudziestu kiloherców, jednak przy analizowaniu innych zjawisk pasmo to jest stosowne do zakresu ich zmienności). Równomierność ta sprowadza się do tego, że na każdy herc szerokości pasma przypada taka sama moc analizowanego szumu, zatem taką samą moc ma on w zakresie od 15 do 16 Hz, co w zakresie 15 000 do 15 001 Hz.
Ludzkie ucho, odbierające bodźce w skali proporcjonalnej (logarytmicznej, a nie liniowej), odbiera taki szum jako dosyć wysoki, ponieważ największa liczba odbieranych bodźców skupiona jest w najwyższej słyszalnej oktawie, tzn. w paśmie 10–20 kHz skupione jest tysiąc razy więcej mocy akustycznej niż w oktawie 10–20 Hz.
Ze względu na opisaną wyżej cechę, szum biały rzadko jest stosowany w pomiarach akustycznych. Jako wzorzec sygnału szerokopasmowego znacznie częściej stosowany jest tzw. szum różowy, którego moc równa jest w każdym „względnie jednakowym” paśmie – w każdej oktawie albo w każdej tercji.

Zobacz podobne wpisy