Pętla Indukcyjna w służbie osób z niedosłuchem

Marmed - Aparaty Słuchowe - Badanie Słuchu - Pętla indukcyjna

Każda osoba która posiada aparat słuchowy zdaje sobie sprawę jak głośne otoczenie negatywnie wpływa na zrozumienie mowy.

Z tego powodu, coraz więcej Instytucji publicznych w Polsce decyduje się na instalacje systemów pętli akustycznych.

Charakterystyczne niebieskie oznaczenie ucha z literką „T” coraz częściej zostaje umieszczone przez: uczelnie wyższe, dworce kolejowe, banki, dworce autobusowe, porty lotnicze, apteki, przychodnie, szpitale, okienka kasowe, wewnątrz autobusów, muzea, miejsca kultów religijnych, szkoły średnia i podstawowe, zakłady pracy, kina oraz teatry.

Jak działa pętla indukcyjna?

Pętla indukcyjna to system, który przekazuje dźwięk bezpośrednio do aparatów słuchowych i implantów ślimakowych. Działa na zasadzie indukcji magnetycznej, co pozwala osobom z niedosłuchem słyszeć dźwięki czysto i wyraźnie, bez zakłóceń z otoczenia..

Sygnał ze źródła dźwięku (mikrofon lub zespół mikrofonów, TV, laptop, rzutnik multimedialny…) jest podłączony do wzmacniacza pętli indukcyjnej, który generuje prąd zmienny o wartości nawet kilkunastu amper. Prąd ten „płynie” poprzez obwód zamknięty, w którym wytwarzane jest zmienne pole magnetyczne. Zmienne pole magnetyczne przekształcane jest przez cewkę indukcyjną w aparacie słuchowym na dźwięk a następnie wzmocniony odpowiednio do poziomu ubytku słuchu użytkownika.

Parametry wzmacniacza pętli indukcyjnej dobiera się na podstawie rodzaju zastosowania, charakterystyki i wielkości pomieszczenia z zachowaniem normy PN-EN 60118-4:2015-6 i dobranego pod względem parametrów przewodu pętli indukcyjnej pełniącego rolę anteny indukującej zmienne pole magnetyczne.

W jakich miejscach instalowane są pętle indukcyjne?

Pętle indukcyjne są instalowane praktycznie w każdym miejscu gdzie przebywają osoby z niedosłuchem. Pętle indukcyjne można podzielić na kategorie w zależności od przeznaczenia:

  • Pętle przeznaczone dla dużego audytorium o dużym zasięgu (miejsca kultu religijnego, sale wykładowe, aule)
  • Pętle przeznaczone dla małej ilości odbiorców (salki konferencyjne, mieszkania, klasy lekcyjne, środki komunikacji publicznej)
  • Pętle tzw. stanowiskowe lub okienkowe przeznaczone dla jednego odbiorcy (okienka, kasy, recepcje, banki)
  • Pętle o przeznaczeniu specjalistycznym np. parowane z telefonami komórkowymi

Jak i kiedy używać aparaty słuchowe z wykorzystaniem pętli indukcyjnej?

Pętla indukcyjna jest prosta w użyciu. Wystarczy, że osoba z aparatem słuchowym przełączy go na tryb “T”, aby móc korzystać z systemu. lub włączy wcześniej ustawiony w gabinecie program pętli indukcyjnej.

Ważne jest aby zapytać protetyka słuchu o aparat słuchowy który posiada cewkę indukcyjną oraz ustawienie odpowiedniego programu (nie każdy aparat słuchowy posiada taką funkcjonalność). W takim przypadku przełączenie się na odbiór przekazu z pętli indukcyjnej wymaga naciśnięcia przycisku na aparacie słuchowym, w aplikacji na telefonie lub pilocie dedykowanym do aparatu słuchowego.

Warto pamiętać, że dla osób z głębokim ubytkiem słuchu można zainstalować pętle indukcyjną w mieszkaniu/domu podłączając do niej dzwonek do drzwi telefon, telewizor, radio i wszystkie inne urządzenia przekazujące dźwięk.

Zalety stosowania pętli indukcyjnych w aparatach słuchowych

  • Użytkownik aparatu słuchowego wyposażonego w odbiornik pętli indukcyjnej słyszy czysty dźwięk bezpośrednio z mikrofonu prelegenta lub innego źródła dźwięku co pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia, w którym się znajduje,
  • Liczba osób korzystających w jednym czasie z pętli indukcyjnej nie wpływa na jakość przekazu,
  • Jednocześnie z pętli indukcyjnej może korzystać nieograniczona liczba użytkowników,
  • Sygnał z prawidłowo zainstalowanej pętli indukcyjnej będzie idealnie dopasowany do ubytku słuchu osoby niedosłyszącej, gdyż poziom głośności jest dopasowywany indywidualnie na aparacie słuchowym,
  • Dzięki pętli indukcyjnej osoba słabosłysząca nie musi stosować dodatkowych urządzeń. Wystarczy, że na swoim aparacie słuchowym przełączy tryb z M na T,
  • Wbrew pozorom system wspomagania słuchu dla osób niedosłyszących z pętlą indukcyjną jest systemem prostym w użyciu, ponieważ jest konfigurowany przez osobę odpowiedzialną za instalację tego systemu tylko jeden raz i nie ma potrzeby dalszego ingerowania w jego ustawienia.

Zobacz podobne wpisy