Wzmacniacz słuchu – czy warto tanio kupić?

Marmed - Aparaty Słuchowe - Badanie Słuchu - Wzmacniacz słuchu

Czy aparat słuchowy zakupiony w supermarkecie lub poprzez reklamę w TV czy gazecie to dobry wybór?

Warto wiedzieć, iż decydując się taki zakup kupujesz wzmacniacz słuchu, który znacznie różni się od aparatu słuchowego.

Czy warto w takim razie kupić tani wzmacniacz słuchu?

Zacznijmy nasze porównanie od cen:

Aparat słuchowy: ceny aparatów słuchowych mieszczą się w przedziale od 1 500 zł do 10 000 zł.

Warto zwrócić uwagę na refundację do aparatów słuchowych:

 • NFZ dofinansowuje ok 1 100 zł
 • PFRON ok. 800 zł.

Wzmacniacz słuchu: ceny w 90% ofert mieszczą się w przedziale od 40 zł do 300 zł.

 • Refundacja – brak.

Wykorzystana technologia

Wzmacniacz słuchu to najprostsza forma wzmocnienia liniowego (analogowego). Jest to technologia, która była stosowana w aparatach słuchowych do końca lat 80. Dźwięk wzmocniony w taki sposób nie jest dopasowany do audiogramu (niedosłuchu pacjenta), który nigdy albo prawie nigdy nie jest liniowy.

Prosto sprawę ujmując dodajmy na stałe np. 40 dB do każdego pojawiającego się dźwięku w naszym otoczeniu. Takie wzmocnienie występuje w telewizorach czy głośniach bluetooth.

Korzystanie ze wzmacniaczy słuchu niesie za sobą szereg konsekwencji:

 • Brak poprawy zrozumienia mowy. Wszystkie dźwięki staną się głośniejsze, ale nadal głoski nosowe np. „s”, „f” pozostaną niezrozumiałe.
 • Ryzyku pogorszenia słuchu. Stałe wzmocnienie (ciągły hałas) wszystkich również głośnych dźwięków nieuchronnie powoduje pogorszenie się słuchu w dłuższym okresie czasu.
 • nie podlegają żadnemu dofinansowaniu, nie są produktem medycznym;
 • wszystkie dźwięki stają się głośniejsze;
 • brak możliwości personalizacji, dopasowania do indywidualnego poziomu niedosłuchu i trybu życia.
 • nie są dopasowane do anatomii przewodu słuchowego czy małżowiny usznej.
 • Wzmacniacz słuchu doda swoje np. 40 dB w przypadku dźwięku który będzie na poziomie ok 100 dB. W ten sposób przekroczy próg bólu 120 dB i może spowodować uraz akustyczny i nieodwracalne zmiany w uchu środkowym i wewnętrznym.
 • Wysoki poziom szumów własnych, duża zawartość zniekształceń harmonicznych (TDH).

Aparat słuchowy

Aparat słuchowy od połowy lat 90. to komputer przetwarzający dźwięk w sposób cyfrowy. Wykorzystanie procesorów oraz technologii AI w nowoczesnych aparatach słuchowy wnosi wiele korzyści dla pacjenta:

 • Automatyczne dopasowanie do warunków akustycznych – poprzez uczenie maszynowe i nieustannej analizie naszego trybu życia dopierają idealne wzmocnienie na konkretnych częstotliwościach w celu lepszego zrozumienia mowy i eliminacji niepotrzebnych hałasów, trzasków oraz szumów.
 • Brak ryzyka uszkodzenia słuchu – aparat słuchowy nigdy nie wzmocni dźwięku powyżej wartości odbieranego samodzielnie przez ucho dźwięku (np. 80 dB), w ten sposób chroniąc nasz słuch.
 • Aparat słuchowy jest dopasowywany przez profesjonalistę (Protetyka Słuchu) na podstawie wykonanego badania – audiometria tonalna. Ponadto mierzony jest poziom dyskomfortu UCL (ang. Uncomfortable Loudness Level), na którego podstawie dopasowana jest charakterystyka częstotliwościowa dźwięku do indywidualnego poczucia komfortu każdego pacjenta.
 • Do 100% refundacji (NFZ + PFRON)
 • Kierunkowość dźwięku – aparat słuchowy w trudnych sytuacjach akustycznych (spotkanie towarzyskie – wiele osób w jednym pomieszczeniu), ustawi mikrofony kierunkowe na najbliższego rozmówcę traktując pozostałe dźwięki jako tło obniżając ich głośność o ok. 7 dB.

Nasza rekomendacja:

Nie kupuj wzmacniacza słuchu dla swojego dobra.

Wzmacniacz słuchu spowoduje tylko i wyłącznie poczucie głośności i nie rozwiąże najczęstszego problemu ludzi z niedosłuchem „słyszę ale nie rozumiem”.

Wzmacniacz słuchu w dłuższym okresie czasu spowoduje u Ciebie pogorszenie słuchu, Jest to spowodowane ciągłym narażeniem na głośne dźwięki.

Aparat słuchowy może dobierać tylko i wyłącznie osoba z uprawnieniami nabytymi w trakcie wyższych studiów lub szkoły pomaturalnej zakończonej egzaminem państwowym.

Sprzedaż i dobór takich urządzeń bez odpowiedniej wiedzy naraża potencjalnych kupców na jeszcze większe problemy zdrowotne.