Aparat słuchowy dla seniora – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Marmed - Aparaty Słuchowe - Badanie Słuchu - Aparat słuchowy dla seniora

Dofinansowania do aparatu słuchowego dla seniora = aparat słuchowy za darmo

Częstym powielanym przekonaniem jest informacja, że „nie stać mnie na zakup aparatu słuchowego”.

W naszych gabinetach pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie z NFZ i PCPR/MOS co pozwoli otrzymanie aparatu słuchowego „za darmo”, czyli sfinansowanego w 100% przez wyżej wymienione instytucje.

Każda osoba, która posiada niedosłuch powyżej 40 dB jest uprawniona do otrzymania dofinansowania z NFZ w wysokości 1 050 zł raz na 5 lat. Dodatkowo PCPR/MOPS w Polsce dofinansowuje zakup aparatu słuchowego w zależności od powiatu od 500 zł do 1 500 zł.

Aparat słuchowy to komputer, który w cenie zakupu ok. 1 500 zł (nawet przy minimalnym dofinansowaniu PCPR) jest bardzo wysoko technologicznie zaawansowanym urządzeniem, który pozwoli Ci do powrotu do komfortowego świata dźwięków.

Warto też zwrócić uwagę, iż w przypadku posiadania 1 grupy inwalidzkiej/orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym nie ma ograniczeń czasowych co do częstotliwości dofinansowania do aparatów słuchowych.

Ceny aparatów słuchowych dla seniorów – jaki wybrać?

Aparaty słuchowe kształtują się od 1 500 zł do nawet 12 000 zł za jeden aparat słuchowy. Poza oczywistą kwestią możliwości finansowych, warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie aparatu słuchowego o stylu życia i przeznaczeniu aparatów słuchowych.

Możliwości i funkcje najdroższych i najbardziej zaawansowanych aparatów słuchowych zostaną wykorzystane w pełni u osób aktywnych i często przebywających w trudnych warunkach akustycznych. Takie osoby powinny rozważyć zakup droższych i bardziej zaawansowanych technologicznie aparatów słuchowych, które umożliwią doskonałe zrozumienie mowy podczas konferencji, spotkań towarzyskich, rozmów na lotniskach, dworcach kolejowych czy środkach komunikacji.

Dla osób prowadzący stacjonarny tryb życia i rzadko przebywający w środowiskach przepełnionych gwarem i hałasem, aparat słuchowy w wersji podstawowej, czy średnio zaawansowanej w pełni spełni swoją funkcję i da pełny komfort słyszenia.

Funkcje i modele aparatów słuchowych dla seniorów:

Dla osób starszych najlepiej sprawdzają się modele zauszne (BTE), ze względu na prostotę obsługi i łatwość utrzymania urządzenia w czystości. Aparaty słuchowe douszne są bardziej awaryjne i droższe w utrzymaniu (częste naprawy, wymiana filtrów) z racji ciągłego przebywania wewnątrz przewodu słuchowego wypełnionego wilgocią i woszczyną.

Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę i dopytać protetyka słuchu w przypadku zakupu aparatów słuchowych dla osób starszych:

 • nowoczesne aparaty zniwelować dokuczliwe szumy uszne poprzez wbudowany generator szumów usznych umożliwiających terapię TRT
 • wodoodporność – w przypadku zmiennych i zaskakujących warunków pogodowych oraz możliwości korzystania podczas pływania czy kąpieli
 • program niwelujący szum wiatru – zapewniający komfort słyszenia podczas spacerów i przebywania na świeżym powietrzu
 • monitorowanie aktywności fizycznej: wbudowane czujniki w aparatach słuchowych zbierają i wysyłają statystyki do aplikacji na smartfonie. Dzięki niej możemy zobaczyć, ile w ciągu dnia byliśmy w ruchu oraz ile kroków przeszliśmy. Spersonalizowane ustawienia, umożliwiają nam ustalenie własnych celów, które chcemy osiągnąć w trakcie dnia.
 • powiadomienie o upadku: aparaty słuchowe wykorzystują wbudowane w nich czujniki do analizy położenia naszego ciała, jeśli wykryją upadek, wskazany opiekun zostanie o tym niezwłocznie poinformowany SMSem wraz z lokalizacją gdzie doszło do upadku. Funkcja ta zapewnia poczucie bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu niezależności.

Dobór najodpowiedniejszego dla nas aparatu najlepiej powierzyć profesjonalnemu protetykowi słuchu. Specjalista dokładnie rozezna się w naszych problemach ze słuchem, dokona potrzebnych badań i na tej podstawie zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Podczas wizyty w naszych gabinetach Marmed i TJaudio, można bezpłatnie przetestować kilka modeli i wybrać najlepszy. Protetyk wyreguluje ustawienia aparatu zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta i zapewni późniejszą opiekę protetyczną. Udzieli również niezbędnych informacji dotyczących prawidłowej obsługi i pielęgnacji urządzenia.

Dlaczego gorzej słyszymy w starszym wieku?

Nie jest to schorzenie, które pojawia się nagle i bez zapowiedzi. Głuchota starcza (łac. presbyacusis) rozwija się wraz z upływem lat, stopniowa utrata słuchu związana jest z procesem starzenia się organizmu. Pierwsze objawy niedosłuchu najczęściej pojawiają się po 50 roku życia, a szczególnie nasilają — gdy przekroczymy 70 rok. Jako że postęp dolegliwości jest bardzo powolny, chory często nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu pogorszenia słuchu. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania. Systematyczne wizyty u laryngologa lub w gabinecie protetyka słuchu, pozwalają wcześnie zdiagnozować problem i poprzez odpowiednie postępowanie – opóźnić rozwój choroby i zminimalizować jej skutki.

Rodzaje problemów ze słuchem u osób starszych

Im człowiek starszy, tym mniej wydolne stają się poszczególne narządy organizmu. Starzeje się także organ odpowiedzialny za zmysł słuchu. Zmiany dokonujące się w uszach mogą powodować niedosłuch nazywany starczą głuchotą:

 • niedosłuch odbiorczy (czuciowo — nerwowy). Najczęściej występuje na skutek degeneracji komórek czuciowych w obrębie ślimaka w uchu wewnętrznym. Utrudnia to odbiór sygnałów z przewodu słuchowego i przetwarzanie go na impulsy nerwowe.
 • niedosłuch przewodzeniowy. Powodują go dysfunkcje struktur odpowiedzialnych za doprowadzenie dźwięku do ucha wewnętrznego (wadliwe funkcjonowanie zewnętrznego kanału słuchowego, błony bębenkowej lub kosteczek słuchowych).
 • niedosłuch mieszany. Dochodzi do niego gdy nieprawidłowości pojawiają się jednocześnie w uchu zewnętrznym, środkowym i wewnętrznym.

Czynniki zwiększające ryzyko zaistnienia głuchoty starczej

Oprócz zmian zwyrodnieniowych w uszach związanych z wiekiem, do powstania i rozwoju głuchoty starczej mogą przyczynić się także:

 • Uraz mechaniczny,
 • Czynniki genetyczne,
 • Wysoka ekspozycja na hałas,
 • Cukrzyca,
 • Miażdżyca,
 • Nadciśnienie tętnicze,
 • Słuchanie głośnej muzyki, zwłaszcza przez słuchawki umieszczone wewnątrz uszu,
 • Otyłość,
 • Leki ototoksyczne (niektóre antybiotyki, diuretyki pętlowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki cytostatyczne).

Objawy postępującej głuchoty starczej u seniorów

Głównym objawem głuchoty starczej jest najczęściej obustronny niedosłuch, zwłaszcza w zakresie dźwięków wysokich. Mogą się też pojawić szum lub dzwonienie w uszach oraz zawroty głowy. Choroba postępuje bardzo powoli, senior często nawet nie zdaje sobie sprawy, że słabiej słyszy albo nie dopuszcza tego faktu do świadomości. Tutaj ważną rolę odgrywają bliscy chorego. Powinniśmy skłonić osobę starszą do wizyty u laryngologa, gdy zauważymy u niej:

 • Problemy z rozumieniem mowy,
 • Problemy z orientacją,
 • Zmianę stylu prowadzenia rozmowy,
 • Brak chęci interakcji i komunikacji z otoczeniem,
 • Brak swobody i pewności siebie w towarzystwie,
 • Częściowe odosobnienie i wycofanie.

Chory zaczyna mówić bardzo głośno (tak, żeby sam siebie słyszał) lub bardzo cicho, podkręca dźwięk w radiu czy telewizorze, ciągle prosi o powtórzenie wypowiedzianych zdań i domaga się, by mówić do niego powoli i wyraźnie.

Skutki niedosłuchu u osób w starszym wieku

Niedosłuch to nie tylko gorsze słyszenie. Powoduje też spadek sprawności umysłowej, zwiększa ryzyko demencji, pogarsza pamięć, powoduje niepokój i dodatkowe zmęczenie. Trudności w kontaktach z otoczeniem, dyskomfort odczuwany podczas rozmów z innymi ludźmi sprawiają, że chory izoluje się i zamyka w swoim świecie. Taka sytuacja sprzyja niskiej samoocenie, wzbudza poczucie nieprzydatności i często prowadzi do depresji.

Diagnostyka słuchu u seniorów

Jakiekolwiek problemy ze słuchem (niezależnie od wieku) to bardzo dobry powód, by udać się do lekarza laryngologa. Seniorzy należą do grupy zwiększonego ryzyka utraty słuchu – tym bardziej, w ich wypadku, nie należy zwlekać. Lekarz, zanim stwierdzi głuchotę starczą, przeprowadzi dokładny wywiad i zleci szereg badań, by wykluczyć inne choroby powodujące niedosłuch.

Profilaktyka niedosłuchu u osób starszych

Starzenie się narządu słuchu jest zjawiskiem fizjologicznym i nie znaleziono jeszcze sposobu, by temu zapobiec. W celu opóźnienia początków i zwolnienia tempa rozwijania się schorzenia, konieczne są:

 • Unikanie hałasu (zwłaszcza słuchania głośnej muzyki przez słuchawki douszne), stosowanie nauszników bądź zatyczek w środowiskach hałaśliwych,
 • Prawidłowe leczenie chorób współistniejących,
 • Zdrowe odżywianie,
 • Aktywność fizyczna,
 • Profilaktyczne badania w gabinecie protetyki słuchu.

Takie działania mogą opóźnić i spowolnić chorobę, ale nie zapobiegają jej wystąpieniu.

Leczenie niedosłuchu u seniorów

Niestety, zwyrodnieniowe zmiany zachodzące w ślimaku na skutek starzenia, są nieodwracalne. Uszkodzone organy nie regenerują się. Nie istnieje leczenie przyczynowe i nie wynaleziono jeszcze leków na tą dolegliwość. Jedyną szansą na poprawę jakości życia pacjentów jest protetyka słuchu – aparaty słuchowe.

Dlaczego warto kupić aparat słuchowy dla dziadka lub ojca?

Pomimo przybywających lat coraz częściej pozostajemy w pełni aktywni. Przemieszczamy się samochodami, podróżujemy, uczęszczamy na różnego rodzaju spotkania towarzyskie czy stawiamy na samorozwój.

Niedosłuch wiąże się nie tylko z problemami z rozumieniem tego, co mówią do nas nasi bliscy. Słuch jest nam potrzebny do pełnego funkcjonowania w środowisku coraz bardziej przepełnionym różnego rodzaju zagrożeniami (ruch samochodowy, hulajnogi, rowery, itd.)

Brak możliwości komfortowego słyszenia rodzi coraz większą frustrację, a także zmusza seniora do wycofania się z kontaktów międzyludzkich. Izolacja społeczna bardzo negatywnie oddziałuje na nastrój każdego z nas., co pociąga za sobą dalsze problemy zdrowotne (w tym depresję oraz demencję). Aparat słuchowy dla dziadka bądź babci to znakomity pomysł, gdyż pozwala seniorowi na większą samodzielność.

Nierehabilitowany ubytek słuchu często wiąże się też z pogorszeniem funkcji poznawczych takich jak pamięć, koncentracja, rozumienie mowy czy posługiwanie się mową. Nowoczesny aparat słuchowy wspiera naturalny sposób pracy mózgu i pozwala mu skupiać się na tym, co najważniejsze.

Dlaczego warto kupić aparat słuchowy dla babci lub mamy?

Kontakt z rodziną i bliskimi jest niezmiernie ważny dla każdej osoby a w szczególności dla naszych mam czy babć. W naszych gabinetach Panie często decydują się na zakup aparatów słuchowych w celu ułatwienia komunikacji z nimi młodszym pokoleniom stawiając ich komfort ponad swoje potrzeby. Niebagatelne znaczenie ma też bezpieczeństwo podczas poruszania się ulicami naszych miast i miasteczek. Coraz cichsze hulajnogi czy rowery stanowią zagrożenie dla każdego z nas a w szczególności dla osób z starszych z niedosłuchem.

Zabranie naszego członka rodziny na sympatyczną wizytę do gabinetu Marmed lub TJaudio, a następnie dopasowanie aparatu słuchowego, ma ogromny wpływ na całą rodzinę. Zakup aparatu słuchowego dla babci albo dziadka oznacza możliwość porozumiewania się w domu. Dodatkowo seniorzy mogą na nowo być aktywni poza nim.

Jeśli są mobilni, sprzęt ułatwi im samodzielne zakupy, korzystanie z różnego rodzaju usług, poruszanie się komunikacją, rozmowy w miejscach publicznych i wiele więcej. Aparaty słuchowe dla seniora wspierają jego większą samodzielność.