Fakty i mity na temat aparatów słuchowych

Marmed - Aparaty Słuchowe - Badanie Słuchu - Mity o aparatach słuchowych

Aparaty słuchowe znane są od wielu lat. Zaczęło się od zwykłej tuby. Osoba z niedosłuchem przykładała wąskie zakończenie urządzenia do ucha, a rozmówca kierował słowa do szerszego drugiego końca. Pozwalało to trochę lepiej słyszeć.

Pierwszy aparat słuchowy wypuszczono na rynek w roku 1902. Był on duży, ciężki i raczej stacjonarny. Nie nadawał się do noszenia ze sobą. Jednak szybki rozwój techniki i medycyny sprawił, że urządzenia do poprawy słuchu stawały się coraz mniejsze, a wraz z miniaturyzacją rosła ich skuteczność. Współczesny aparat słuchowy jest praktycznie niewidoczny dla osób postronnych i zapewnia prawidłowe słyszenie znacznie, poprawiając jakość życia ludzi niedosłyszących. Po dawnych aparatach pozostały tylko mity i uprzedzenia…

Jak działa aparat słuchowy?

Nowoczesny aparat słuchowy to miniaturowy zestaw komputerowy zaprojektowany tak, aby zapewnić normalne słyszenie osobom z ubytkiem słuchu — niezależnie od wieku pacjenta, przyczyny jego schorzenia czy głębokości niedosłuchu. Składa się z mikrofonu (jednego lub kilku), wzmacniacza, słuchawki, komory baterii (akumulatora), regulatorów i obudowy. Mikrofon zbiera dźwięki z otoczenia i przemienione na sygnał elektryczny wysyła do wzmacniacza. Wzmacniacz rozpoznaje dźwięki, odsiewa niepotrzebne (np. hałas uliczny) i wzmacnia te istotne (np. mowę ludzką) i tak przygotowane przekazuje w głąb ucha za pomocą słuchawki.

Mity na temat aparatów słuchowych

 • Aparaty słuchowe bardzo widoczne, a ich noszenie jest niekomfortowe. Typowa pozostałość po epoce aparatów analogowych, które rzeczywiście takie były. Obecnie aparaty słuchowe są praktycznie niewidoczne. O wiele bardziej dostrzegalny jest ubytek słuchu powodujący trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Aparat słuchowy nie jest powodem do wstydu, świadczy o rozsądnym dbaniu o zdrowie i komfort naszego życia.
 • Aparaty słuchowe są zbyt drogie. Różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi modelami mogą być znaczące. Dużo zależy od stopnia ubytku słuchu pacjenta i funkcji dodatkowych aparatu. Wczesne wykrycie wady zmniejsza koszty protezowania, dlatego tak ważne są profilaktyczne badanie słuchu. Poza tym, do aparatów słuchowych przysługuje dofinansowanie z NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) i PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
 • Badania słuchu są kosztowne i bolesne. Wiele placówek protetyki słuchu oferuje bezpłatne badania profilaktyczne. Są one bezbolesne, bezpieczne, nieinwazyjne i nie zabierają dużo czasu. Warto z nich skorzystać, nawet gdy wydaje się, że z naszym słuchem wszystko jest w porządku. Utrata słuchu postępuje powoli i bywa niezauważalna przez wiele lat.
 • Aparaty słuchowe pogarszają słuch. Dobrane przez specjalistę – protetyka i właściwie eksploatowane aparaty  nie uszkadzają słuchu – ich używanie może zapobiegać powiększaniu niedosłuchu.
 • Hałas w tle jest zbyt głośny. Stare, analogowe aparaty słuchowe wzmacniały wszystkie dźwięki. Współczesne są przystosowane do sortowania odgłosów, wzmacniają kluczowe i odrzucają niepotrzebne.
 • Aparat słuchowy świadczy o starości i o obniżonej sprawności intelektualnej. Ten mit jest skutkiem braku wiedzy. Współcześnie aparaty słuchowe stosuje się nawet u niemowląt, właśnie po to by ich rozwój (także intelektualny) przebiegał prawidłowo. Nie skorygowana aparatem wada słuchu może być przyczyną obniżenia sprawności intelektualnej.
 • Aparaty słuchowe piszczą i szumią. Piski i szumy mogą wystąpić gdy aparat jest źle dopasowany, uszkodzony lub z niewłaściwie dobranymi parametrami. Korzystając z  usług profesjonalnych protetyków słuchu – unikniemy takich problemów.
 • Aparaty słuchowe zaburzają równowagę i powodują ból głowy. Dobrej jakości urządzenie nie ma złego wpływu na równowagę. Ból głowy może być spowodowany niewłaściwie dobranym aparatem – należy skontaktować się z protetykiem słuchu lub z audiologiem.
 • Zakup aparatu słuchowego w markecie lub w sprzedaży wysyłkowej pozwala zaoszczędzić pieniądze. Urządzenie tanie i kiepskiej jakości może spowodować więcej szkody niż pożytku. Kupując aparat słuchowy, inwestujemy w swoje zdrowie. Warto zadbać by był właściwie dobrany, odpowiednio ustawiony i dobrej jakości – tylko taki zapewni poprawę jakości życia osobom z niedosłuchem.

Fakty na temat aparatów słuchowych

 • Aparaty słuchowe nie leczą ubytku słuchu. Trwały ubytek słuchu jest nieuleczalny. Praktycznie jedynym sposobem na poprawę zdolności słyszenia jest protetyka słuchu – aparaty słuchowe i implanty ślimakowe. Im wcześniej zareagujemy na problem, tym większe mamy szanse na przywrócenie prawidłowego słuchu i na zatrzymanie nasilania się schorzenia.
 • Z aparatu słuchowego korzystają osoby w każdym wieku. W dzisiejszych czasach noszenie aparatu słuchowego nie jest oznaką starości i niedołęstwa. Ubytek słuchu może dotknąć osoby w każdym wieku. Zastosowanie aparatów w odpowiednim czasie pozwala na prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, na aktywność zawodową osób dorosłych i na poprawę jakości życia seniorów. Kluczowe znaczenie mają profilaktyczne badania słuchu.
 • Aparaty słuchowe przywracają pewność siebie i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Dzięki protetyce słuchu, osoby z niedosłuchem mogą samodzielnie załatwiać wszystkie swoje sprawy. Nie mają problemów komunikacyjnych w urzędach, przychodniach, bankach czy w sklepach. Czują się bezpiecznie poza domem – na spacerze czy na ruchliwej ulicy.
 • Aparaty słuchowe są łatwe w obsłudze. Pomimo skomplikowanej konstrukcji, nowoczesne aparaty słuchowe są proste w obsłudze. Dopasowane i ustawione przez protetyka słuchu urządzenie wymaga tylko odpowiedniej pielęgnacji i okresowego przeglądu.
 • Aparaty słuchowe mogą służyć jako słuchawki. Nowoczesne aparaty mają możliwość bezprzewodowej łączności z wieloma urządzeniami audio, a także z telefonem – w tym wypadku spełniają funkcję słuchawek bezprzewodowych.
 • Ubytek słuchu może prowadzić do izolacji społecznej. W przypadku pojawienia się trwałego niedosłuchu nigdy nie jest za wcześnie na zastosowanie aparatu słuchowego. Unikanie korzystania z tego urządzenia prowadzi do jeszcze większego ubytku słuchu. Utrudnia on, a czasami wręcz uniemożliwia, kontakty z innymi ludźmi. Zniechęca to do życia towarzyskiego, powoduje poczucie odrzucenia i chęć wycofanie się, a także obniża samoocenę. Jest to prosta droga do izolacji społecznej i depresji.

Podsumowanie

Zastosowanie aparatów słuchowych może odmienić życie osoby cierpiącej na niedosłuch. Pozwala wrócić do dawnych aktywności, na nowo odkrywając świat dźwięków. Niestety, w społeczeństwie utwierdziło się dużo nieprawdziwych stereotypów dotyczących noszenia aparatów słuchowych. Ulegając im, wiele osób wypiera lub lekceważy problem ze słuchem. Powoduje to pogłębianie się schorzenia. Nowoczesna protetyka słuchu nie pogarsza komfortu życia, wręcz przeciwnie – ratuje osoby z niedosłuchem przed poczuciem odrzucenia, niską samooceną, izolacją społeczną i depresją.

Zobacz podobne wpisy