“Mój aparat słuchowy piszczy” – jak usunąć pisk w aparacie słuchowym?

Marmed - Aparaty Słuchowe - Badanie Słuchu - Pisk w aparacie sluchowym

Podstawową funkcją każdego aparatu słuchowego jest zapewnienie lepszego zrozumienia mowy ludzkiej. Przejście z trybu funkcjonowania „słyszę ale nie rozumiem” na tryb „słyszę i rozumiem”

Dobrze dobrany aparat słuchowy, umożliwia lepsze rozumienie mowy ludzkiej bez niekomfortowych pisków, szelestów, trzasków i innych niekomfortowych wrażeń akustycznych.

Jeżeli Twój aparat słuchowy nie spełnia Twoich oczekiwań narażając Cię na mało precyzyjne zrozumienie mowy oraz niekomfortowe dźwięki, odwiedź jeden z naszych gabinetów które znajdziesz w zakładce „znajdź gabinet”.

Zmysł słuchu

Słuch jest jednym z pięciu podstawowych zmysłów człowieka. Obok wzroku, węchu, dotyku i smaku pozwala nam postrzegać otoczenie zewnętrzne, odpowiednio reagować na bodźce i sprawnie funkcjonować. Słuch jest odpowiedzialny za odbieranie fal akustycznych, przetwarzanie ich na impulsy nerwowe i dostarczanie do mózgu. Dzięki temu potrafimy odróżniać różne rodzaje dźwięków, np. muzykę, mowę czy szkodliwy hałas. Prawidłowo działający słuch umożliwia nam kontakt z innymi ludźmi, poznawanie świata zewnętrznego, a także ostrzega przed różnymi zagrożeniami.

Jednak, wraz z upływem lat lub na skutek schorzeń czy urazów mechanicznych, możemy zostać dotknięci niedosłuchem. Ubytek słuchu obniża jakość naszego życia i sprawia, że nie czujemy się komfortowo. W niektórych wypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie aparatu słuchowego.

Rodzaje aparatów słuchowych

 • Aparat słuchowy zauszny. Umieszczony jest za małżowiną uszną, z wkładką uszną łączy go silikonowy dźwiękowód.
 • Aparat słuchowy wewnątrzuszny. Wszystkie urządzenia aparatu umieszczone są w obudowie, która wykonana jest na miarę, według wycisku z ucha pacjenta. Może być umieszczony w małżowinie usznej albo głębiej, w przewodzie słuchowym.

Jak działa aparat słuchowy?

Nowoczesny aparat słuchowy to miniaturowy komputer wzmacniający głośność dźwięków u osób niedosłyszących. Składa się z następujących elementów:

 • Mikrofon. Wychwytuje fale akustyczne dochodzące z otoczenia, przetwarza je w impulsy elektryczne i przesyła do wzmacniacza. Niektóre aparaty wyposażone są w dwa bardzo czułe mikrofony kierunkowe.
 • Wzmacniacz. Nie tylko wzmacnia wychwycone przez mikrofon dźwięki. Poddaje je także cyfrowej obróbce. Zastosowane algorytmy sprawiają, że uwydatnia się sygnał mowy, redukują przeszkadzające odgłosy (np. szum wiatru, czy hałas uliczny) – lepiej rozumiemy mowę w głośnym otoczeniu. Automatycznie tłumione są też nagłe dźwięki głośne i eliminowane jest sprzężenie zwrotne. Tak poprawiony sygnał przekazywany jest do miniaturowej słuchawki.
 • Słuchawka. Przekształca wzmocniony sygnał ponownie w falę dźwiękową i kieruje go, poprzez wkładkę uszną, na błonę bębenkową.
 • Wkładka uszna. Umieszczona jest w przewodzie słuchowym. Przez nią dźwięk z aparatu słuchowego trafia bezpośrednio na błonę bębenkową w uchu środkowym. Tam zamieniany jest w impulsy nerwowe, które przekazywane są do mózgu. Dzięki temu procesowi osoba z niedosłuchem dobrze słyszy.
 • Zasilanie. Oczywiście, jak każde urządzenie, aparat słuchowy wymaga zasilania. Zapewniają je baterie lub akumulatory. Akumulatory zdobywają coraz większą popularność – można je ładować wielokrotnie, a w niektórych modelach stacja ładująca pełni również funkcję futerału ochronnego.
 • Regulatory. Służą do zmiany ustawień aparatu i do regulacji jego głośności.

Dzięki zastosowaniu technologi cyfrowej aparaty słuchowe uległy znacznej miniaturyzacji. Niewielkie rozmiary, skuteczność i dobry dizajn zapewniają wysoki komfort użytkowania oraz umożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Pisk w aparacie słuchowym. Możliwe przyczyny

Około 6% populacji Polski zmaga się z niedosłuchem, noszenie aparatu słuchowego jest wskazane dla ponad dwóch milionów Polek i Polaków. Ważne, by wybrać urządzenie wysokiej klasy, pochodzące z pewnego źródła od najlepszych producentów. Taki aparat gwarantuje dobre słyszenie, choć czasami mogą pojawić się w nim niepokojące dźwięki – nieprzyjemny i rozpraszający pisk. Może to być związane z awarią, ale przyczyny zjawiska mogą być też inne np.:

 • Sprzężenie zwrotne.
 • Źle dopasowane wkładki uszne.
 • Zbyt głośny dźwięk.
 • Zatkany przewód słuchowy.
 • Uszkodzony lub za krótki dźwiękowód.
 • Błędy w ustawieniach aparatu.

Sprzężenie zwrotne

Niechciany dźwięk może pojawić się w momentach gdy aparat słuchowy jest zasłonięty, np. czapką, kapturem czy nausznikami. Efekt sprzężenia zwrotnego zdarza się także podczas zakładania i zdejmowania aparatu, także gdy założymy go zbyt płytko lub zbyt głęboko. Większość aparatów posiada systemy zabezpieczające przed tym problemem, ale one nie zawsze eliminują je całkowicie.

Niedopasowane wkładki uszne

Ucho człowieka rośnie całe życie. W trakcie użytkowania aparatu słuchowego mogą pojawić się szczeliny pomiędzy kanałem słuchowym a wkładką, spowodowane zmianami w anatomii. Wtedy dźwięk wraca do mikrofonu i zostaje ponownie wzmocniony, powodując przykre piszczenie. Dlatego bardzo ważna jest regularna kontrola działania aparatu w gabinecie protetyki słuchu.

Zbyt głośny dźwięk

Niekiedy niedosłuch wymaga dużego wzmocnienia tonów o wysokiej częstotliwości. Zbyt głośny dźwięk może wywoływać piski. Niektóre aparaty nie radzą sobie z tym problemem, warto zwracać uwagę na to, jaki sprzęt nabywamy.

Zatkany przewód słuchowy

Nadmierna ilość woskowiny w kanale słuchowym może spowodować utworzenie się czopu woskowinowego. Dźwięk odbija się od niego i powoduje przykre piszczenie. W takim wypadku niezbędna jest wizyta u laryngologa i profesjonalne czyszczenie uszu.

Uszkodzony lub za krótki dźwiękowód

Ten problem dotyczy aparatów słuchowych zausznych. Dźwiękowód łączy umieszczony za uchem aparat z wkładką uszną i wymaga regularnej wymiany. W trakcie użytkowania może ulec skróceniu lub zatkaniu, co powoduje powstawanie niepożądanych dźwięków.

Błędy w ustawieniu aparatu słuchowego

Korekta ustawień aparatu powinna być dokonywana tylko przez profesjonalnych protetyków słuchu. Samodzielne regulowanie może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania urządzenia i wystąpienia pisków.

Jak prawidłowo dobrać aparat słuchowy?

W przypadku jakichkolwiek problemów ze słuchem – należy udać się do lekarza laryngologa, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń słuchu. Jeżeli zdiagnozuje jego trwały ubytek, wtedy wystawi zlecenie na zaopatrzenie w aparaty słuchowe, a pacjent może skorzystać z dofinansowania z NFZ.

Doborem i dopasowaniem aparatu słuchowego zajmuje się protetyk słuchu. Dokona on potrzebnych badań i przeanalizuje ich wyniki. Na tej podstawie wybierze odpowiedni aparat i dostosuje go do indywidualnych potrzeb pacjenta. W gabinecie protetyki słuchu mamy możliwość przetestowania kilka różnych aparatów i wybrania najlepszego.

Ważne, by nie używać tanich wzmacniaczy słuchu dostępnych w supermarketach czy przez Internet. Są to niskiej jakości urządzenia. Wzmacniają wszystkie dźwięki, ale nie poprawiają rozumienia mowy – tworzą problem „słyszę, ale nie rozumiem”. Mogą również doprowadzić do większego uszkodzenia słuchu, bo nawet bardzo głośne dźwięki wzmacniają o dodatkowe 40 decybeli.

Jak dbać o aparat słuchowy?

Protetyk słuchu nie tylko odpowiednio dobierze i dostosuje aparat słuchowy do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zapewni również późniejszą opiekę protetyczną – np. bezpłatne cykliczne przeglądy, regulację ustawień aparatu według potrzeb, wymianę dźwiękowodu, oczyszczanie czy elektryczne osuszanie w przypadku dużego zawilgocenia. Udzieli także porad i wskazówek dotyczących użytkowania i pielęgnacji urządzenia – jakie akcesoria i środki najlepiej zastosować. Prawidłowa pielęgnacja zapewnia bezawaryjne i bezpieczne korzystanie z aparatu słuchowego przez długi czas.