Badanie słuchu UCL – jakie dźwięki są dla nas niekomfortowe

Marmed - Aparaty Słuchowe - Badanie Słuchu - UCL badanie słuchu

Badanie poziomu dyskomfortu głośnych dźwięków – UCL (Uncomfortable Sound Level) powinno być wykonywane przed doborem i ustawieniem aparatu słuchowego.

Jest to badanie subiektywne, nieinwazyjne i wykonywane w kabinie ciszy przy użyciu słuchawek audiometrycznych.

Ponieważ badanie UCL wyznacza poziom wrażliwości na głośne dźwięki, badanie może spowodować chwilowy dyskomfort co do głośności.

Jak wykonywane jest badanie słuchu UCL:

Pacjent proszony jest o zajęcie wygodnego miejsca w kabinie ciszy

Na uszy pacjenta założone zostają słuchawki audiometryczne połączone z audiometrem.

Do każdego ucha oddzielnie podawany jest dźwięk w natężeniu 80 dB dla kolejnych częstotliwości z zakresu 125Hz-8kHz. Następnie w celu ustalenia UCL dźwięk jest sukcesywnie zwiększany albo w przypadku nadwrażliwości na bodźce dźwiękowe podawany o coraz niższym natężeniu

Zadaniem pacjenta jest przy użyciu pojedynczego przycisku poinformowanie, że w jego odczuciu dźwięk jest niekomfortowo głośny.

Wyniki badania UCL (wykres) otrzymasz od razu po badaniu. Pamiętaj, że jeśli oznaczenia na audiogramie znajdą się poniżej 90 dB, interpretacja wyniku badania UCL może sugerować nadwrażliwość na dźwięki.

Badanie UCL wykonywane jest w naszych gabinetach Marmed I TJaudio w połączeniu z audiometrią tonalną oraz audiometrią słowną.

Normą dla osoby dorosłej jest wynik badania słuchu UCL na poziomie 90 – 100 dB

Badanie jest przeznaczone dla osób powyżej 7 roku życia.

Jak się przygotować do badania?

Badanie UCL nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Przed badaniem w naszym gabinecie Protetyk Słuchu sprawdzi czy przewody słuchowe są drożne i wolne do nadmiaru woskowiny, co może sprawić iż badanie nie będzie miarodajne.

Czas trwania badania od kilku do kilkunastu minut w przypadku w przypadku badania dzieci.

Jaka jest korzyść dla pacjenta z badania UCL

Przede wszystkim po wyznaczeniu progu słyszenia UCL zyskasz świadomość czy poza poziomem ewentualnego niedosłuchu nie występuje również nadwrażliwość na otaczające dźwięki. W takim przypadku warto podjąć terapię wcześniej konsultując badanie z lekarzem audiologiem.

Kolejną korzyść otrzymujesz przy doborze aparatu słuchowego. Wpisanie do audiogramu UCL pozwala precyzyjnie zaprogramować aparat słuchowy. Podany przetworzony cyfrowo dźwięk do Twoich uszu przez aparat słuchowy nie zostanie większy niż wskazany poziom UCL.

Programując aparat słuchowy Protetyk Słuchu jako priorytet traktuje Twój codzienny komfort odbioru otaczających bodźców akustycznych.

Profesjonalne badanie słuchu UCL wraz z audiometrią tonalną w gabinetach protetyki słuchu Marmed i TJaudio wykonasz bezpłatnie.