Baterie do aparatów słuchowych

Wyszukaj

Sortowanie

Filtry

Model aparatu słuchowego
Rodzaj urządzenia
Rodzaje akcesoriów
Producent
Cena
-
Rodzaj zasilania
Ilość kanałów dopasowania
Łączność z aplikacją w telefonie
Tłumacz języków
Generator szumów usznych
Głęboki niedosłuch
Power Bank
Nowości
Promocje
Zestawy
Dla dzieci
Znaczny ubytek słuchu

Cynkowo-powietrzne baterie do aparatów słuchowych

Producenci wykonują dedykowane baterie do aparatów słuchowych w 4 standardowych rozmiarach (10, 13, 312 oraz 675)

Powierzchnia baterii powietrzno-cynkowych do aparatów słuchowych ma mikroskopijnej wielkości otwory przez które wnika powietrze. Połączone w środku powietrze z zawartym cynkiem, tworzy tlenek cynku. Konsekwencją jest reakcja chemiczna, następnie przekształcona do energii elektrycznej, która napędza twój aparat słuchowy.

W celu ochrony przed przedwczesną reakcją chemiczną, otwory baterii są z zapieczętowane folią ochronną. Jeżeli zdejmiesz plasterek przyklejony do baterii, bateria zacznie się zużywać niezależnie od tego czy używasz aparatu słuchowego czy też nie. Wywołuje to niejednokrotnie zdumienie
użytkowników aparatów słuchowych, uważając baterie powietrzno-cynkowe za wadliwe.

Baterie do aparatów słuchowych – rozmiar 10

Baterie w rozmiarze 10 (5.8mm x 36.mm) są głównie stosowane w aparatach wewnątrzkanałowych (CIC, IIC). Producenci oznaczają je kolorem żółtym. Ich rozmiar sprawia że idealnie sprawdzają się w najmniejszych aparatach, a czas działania to średnio ok. 3-4 dni.

Baterie do aparatów słuchowych – rozmiar 312

Baterie w rozmiarze 312 (7.9mm x 3.6mm), oznaczone kolorem brązowym, są stosowane we wszystkich modelach aparatów słuchowych. Ich czas działania to średnio ok. 5-7 dni.

Baterie do aparatów słuchowych – rozmiar 13

Baterie w rozmiarze 13 (7.9mm x 5.4mm) są powszechnie stosowane w aparatach zausznych (BTE), są one oznaczone kolorem pomarańczowym i wystarczają na 12-14 dni użytkowania.

Baterie do aparatów słuchowych – rozmiar 675

Baterie w rozmiarze 675 (11.6mm x 5.4 mm), oznaczone na niebiesko, są zarezerwowane dla aparatów zausznych dużej mocy. Są one największe ale zarazem wystaraczają najdłużej – 15- 20 dni użytkowania.

Jest wiele marek godnych polecenia na polskim rynku. Najbardziej popuarne to między innymi:
Duracell, Power One,, Varta, Rayovac, Power One. Ultima, Phonak, Signia, Oticon, Starkey, Interton, Bernfon, itd.

Zgodnie z europejskimi wytycznymi, wszystkie baterie do aparatów słuchowych są poddawane recyklingowi. Możesz zwrócić zużyte baterie do jednego z naszych gabinetów protetyki słuchu. Często w wielu miejscach publicznych istniejąc pojemniki na zużyte baterie i akumulatory.

Data ważności to 4 lata od daty produkcji. Kupując większy zapas baterii zwróć uwagę na datę ważności. W naszych sklepach zakupisz baterie tylko i wyłącznie z najnowszych serii produkcyjnych.

Przyczyn szybszego zużywania baterii niż wskazany okres w ulotce przez producenta może być wiele:

 • Niska temperatura zewnętrzna
  W niskiej temperaturze zewnętrznej spada pojemność baterii (czyli długość czasu przez jaki bateria jest w stanie dostarczyć energii o stałym natężeniu.
 • Większa wysokość nad poziomem morza
  Na większych wysokościach, takich jak regiony górskie lub podczas podróży samolotem, w powietrzu występuje niższa zawartość tlenu co utrudnia reakcję chemiczną i wytwarzanie energii przez baterie.Dodatkowo, skrajne wahania temperatury na wysokich wysokościach mogą dodatkowo wpływać na wydajność baterii. Należy wziąć pod uwagę te czynniki przy użytkowaniu baterii w górskich regionach lub podczas podróży lotniczych.
 • Wysoka wilgotność powietrza
  Wysoka wilgotność może spowodować skraplanie się na powierzchni baterii, co w prostej drodze prowadzi do korozji i potencjalnych uszkodzeń.
  Ta korozja może osłabić połączenia baterii i zmniejszyć jej pojemność.
 • Niska wilgotność
  Niska wilgotność może sprawić, że bateria wyschnie, co wpływa na jej zdolność do przechowywania energii.
 • Otoczenie w jakim używany jest aparat słuchowy

Czas działania baterii zależy przede wszystkim od poboru mocy samego aparatu słuchowego i ustawionego poziomu wzmocnienia.
Nie bez znaczenia jest jednak w jak trudnych sytuacjach akustycznych przebywamy. Aparat słuchowy musi wykorzystać większą moc aby poradzić sobie z maskowaniem szumu otoczenia, filtrowania mowy ludzkiej z hałaśliwego otoczenia, czy tłumienie głośnych dla ucha bodźców
podczas np. koncertów muzycznych .

Zaawansowanie technologiczne aparatu słuchowego

Wpływ ma również poziom technologiczny urządzenia. Aparaty słuchowe posiadają wiele zaawansowanych funkcji, takich jak strumieniowanie bezprzewodowe, Bluetooth, Supresja połączenia i szumu. Częste przeprogramowanie aparatów słuchowych również wpływa na
skrócenie żywotności baterii:

 • Wspólna funkcja słuchu: 1,94 Ma
 • Programowanie bezprzewodowe: 3.17 Ma
 • Bluetooth Telefon: 4.27 Ma
 • Streaming mikrofonowy: 4,28 Ma
 • Streaming radiowy: 4.32 MA

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę aby optymalnie przechowywać baterie do aparatów słuchowych. Najważniejsze z nich to:

 • zacznij używać baterii niezwłocznie po zdjęciu filtra ochronnego (plasterka)
 • baterie słuchowe powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej
 • wyłącz i otwórz komorę baterii aparatu słuchowego za każdym razem kiedy go nie używasz. Zawsze powinieneś otworzyć komora baterii w nocy, aby wilgoć mogła uciec, a bateria nie była skorodowana.