Aparaty słuchowe Zauszne

Wyszukaj

Sortowanie

Filtry

Model aparatu słuchowego
Rodzaj urządzenia
Rodzaje akcesoriów
Producent
Cena
-
Rodzaj zasilania
Ilość kanałów dopasowania
Łączność z aplikacją w telefonie
Tłumacz języków
Generator szumów usznych
Głęboki niedosłuch
Power Bank
Nowości
Promocje
Zestawy
Dla dzieci
Znaczny ubytek słuchu

Zauszne aparaty słuchowe

Zauszne aparaty słuchowe to obecnie najczęściej wybierane przez pacjentów rodzaj aparatów słuchowych. Co siódmy kupiony w Polsce aparat słuchowy, to zauszny aparat słuchowy typu BTE (behind the ear).

Aparaty słuchowe są umiejscowione za małżowinę uszną. Dyskretny dźwiękowód połączony z nasadką lub indywidualną wkładką uszną, przenosi cyfrowo przetworzony dźwięk bezpośrednio do wewnątrz przewodu słuchowego.

Nie bez powodu są one najczęstszym wyborem pacjentów. W stosunku do dousznych aparatów słuchowych, charakteryzuje ten rodzaj aparatów słuchowych szereg korzyści:

 • Wygoda użytkowania – szczególnie przy niesprawności manualnej rekomendowany jest zakup zausznego aparatu słuchowego (BTE). Brak potrzeby wymiany filtrów i dezynfekcji, wygodniejszy sposób zakładania i ściągania z ucha aparatu, ­­­wygodniejszy dostęp do komory baterii,
 • Najniższa cena – zunifikowana obudowa dla wszystkich użytkowników umożliwia ograniczenie kosztów produkcji,
 • przeznaczone dla znacznego ubytku słuchu – odpowiednia wielkość głośnika oraz mikrofonu umożliwia zainstalowanie większego wzmocnienia w aparatach typu BTE.
 • dłuższa żywotność baterii – baterii 13 lub 375 wykorzystywane w zausznych aparatach słuchowych charakteryzują się dłuższym okresem żywotności w stosunku do baterii typu 10 i 312 najczęściej wykorzystywanych w dousznych aparatach słuchowych

Łatwiejsze czyszczenie – wewnątrzuszny aparat słuchowy przebywa nieustannie w wilgoci i wydzielinie usznej, zauszny aparat słuchowy nie przebywa w tak niekorzystnym środowisku co powoduje dłuższą żywotność mikrofonów, głośników i nie wymaga tak częstych wymian filtrów osłaniających te elementy oraz ich wymianę.

 • Bardziej otwarte dopasowanie – w przypadku przewlekłych chorób uszu czy uciążliwego dla człowieka efektu okluzji (odczuwania zatkanego ucha i pogłosu), rozwiązaniem są ażurowe nasadki czy wkładki uszne pozostawiające znaczną część przewodu słuchowego otwartą co nie pogłębia dwóch wyżej wymienionych problemów.
 • mniej problemów ze sprzężeniem – większa odległość mikrofonu od głośnika pozwala uniknąć sprzężenie zwrotnego szczególnie w niedosłuchach typu SKI. Rozwiązaniem tego problemu może być wybór aparatu słuchowego określanym przez producentów jak typ RITE / RIC (receiver in canal)

Aparaty słuchowe typu RIC  oraz mniejsze mini RIC umiejscowione  są podobnie jak modele BTE bezpośrednio za uchem pacjenta.

W odróżnieniu jednak od modeli BTE, wyprowadzona została słuchawka na zewnątrz aparatu słuchowego, która jest wprowadzona przy pomocy cienkiego przewodu do kanału słuchowego pacjenta.

Wielu pacjentów decyduje się na ten rodzaj aparatu słuchowego z szeregu poniższych powodów:

 • kompromis – najczęstszym powodem wyboru tego rodzaju aparatu słuchowego jest słowo kompromis. Łączy on dyskrecję dousznych aparatów słuchowych z możliwościami lepszej precyzji słyszenia i komfortu używania zausznych aparatów słuchowych.
 • estetyka i elegancja – designerski styl i różnorodna kolorystka przypisany do tych modeli
 • minimalna widoczność – praktycznie niewidoczny przewód łączący słuchawkę z aparatem słuchowym oraz miniaturyzacja tych modeli w szczególności mini RIC sprawiają to urządzenie praktycznie niewidocznym dla postronnych osób.
 • Dostępna opcja ładowalna – wygodna w użyciu ładowarka łatwo mieszcząca się w kieszeni
 • Nasadki zamiast wkładek usznych – często w aparatach typu RIC wykorzystywane są uniwersalne nakładki w miejsce indywidualnych wkładek usznych jak w przypadku BTE, które są łatwo wymienialne i nie wymagają pielęgnacji.

Często użytkownicy aparatów słuchowych w przypadkach lekkich ubytków słuchu (21-40 dB)  na niskich tonach odczuwają dyskomfort określany przez nich jako:

 • „czuję się jak w beczce”
 • „słyszę echo”
 • „słyszę się od środka”
 • „mój głos brzmi nienaturalnie”, itd.

Jest to spowodowane tz. efektem okluzji (poczucia zamknięcia przewodu słuchowego). Występuje on w przypadku szczelnego zatkania przewodu słuchowego obudową dousznego aparatu słuchowego lub indywidualnej wkładki usznej najczęściej wykorzystywanej w aparatach słuchowych typu BTE.

Otwarte dopasowanie  umożliwia aby kanał słuchowy pacjenta pozostał częściowo otwarty, dzięki czemu słyszymy w sposób naturalny dźwięki o niskich częstotliwościach.

Rozwiązanie to w znaczny sposób poprawia zrozumiałość mowy, zachowując jednocześnie dobre brzmienie własnego głosu i zrozumiałość wysokich tonów.

Technicznie rzecz ujmując do przewodu słuchowego pacjenta  przy pomocy cienkiego dźwiękowodu wprowadzana jest ażurowa nasadka albo  otwarta wkładka uszna.

Ceny zausznych aparatów słuchowych w sklepie Marmed, charakteryzują się mnogością dostępnych modeli. W naszej ofercie znajdziesz aparaty słuchowe na każdą kieszeń.

Zauszne aparaty słuchowe są tańszych rozwiązaniem w stosunku do dousznych aparatów słuchowych wykonywanych na indywidualne zamówienie.

Warto pamiętać, że aparaty słuchowe podlegają refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia oraz PFRON. Przy uwzględnieniu tych dwóch rodzajów dofinansowań znajdzie produkty w 100% refundowane.

Zauszny aparat słuchowy to komputer umieszczony w optymalnie dopasowanej do anatomii ludzkiego ucha obudowie.

Niezależnie od modelu aparatu słuchowego, zawiera on w swojej konstrukcji elementy:

 • Mikrofony kierunkowe / wszechkierunkowe – odbierają dźwięki otoczenia
 • procesor DSP – wzmacnia dźwięk w oparciu o niedosłuch pacjenta
 • głośnik – generuje wzmocniony i wcześniej dźwięk
 • bateria/akumulator – zasila pracę wszystkich układów
 • wentylacja – wyrównuje ciśnienie w uchu