Aparaty słuchowe Douszne/Wewnątrzuszne
Wyszukaj
Sortowanie
Filtry
- Aparaty słuchowe - Znaczny ubytek słuchu
- Aparaty słuchowe Cross - Cena i Koszt
- Aparaty słuchowe Douszne/Wewnątrzuszne - Cena i Koszt
- Aparaty słuchowe Kostne - Cena i Koszt
- Aparaty słuchowe Zauszne - Cena i Koszt
- Ładowarki do aparatów słuchowych
- Piloty do aparatów słuchowych
- Mikrofony
- Odbiorniki FM
- Streamery Audio
- Baterie do aparatów słuchowych
- Stacje UV i Osuszacze do aparatów słuchowych
- Tabletki, płyny i chusteczki do czyszczenia aparatów słuchowych
- Audibel
- BHM-Tech
- Cedis
- Rayovac
- BHM
- Interton
- Oticon
- Phonak
- Signia
- Starkey
- Zasilacz sieciowy
- Akumulator
- Bateria 10
- Bateria 312
- Bateria 13
- Bateria 675
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 24+
- Tak
- Nie
- Tak
- Nie
- Tak
- Nie
- Tak
- Nie
- Tak
- Nie
- Tak
- Nie
- Tak
- Tak
- Nie
- Nie
- Tak
- Tak
Wewnątrzuszne aparaty słuchowe
Węwnątrzuszne (douszne) aparaty słuchowe charakteryzują się tym, iż wszystkie elementy aparatu słuchowego umieszczone są w zminiaturyzowanej obudowie dopasowanej odo anatomicznego kształtu ucha.
Większość aparatów dousznych słuchowych jest wykonywana na podstawie indywidualnego wycisku. Ciekawostką jest fakt iż podobnie jak linie papilarne nie ma dwóch identycznych zewnętrznych przewodów słuchowych na świecie.
Jak jest zbudowany wewnątrzuszny aparat słuchowy?
Douszny aparat słuchowy to zminiaturyzowany komputer umieszczony w obudowie idealnie dopasowanej do kształtu Twojego ucha.
Składa się on z elementów:
- Mikrofony kierunkowe / wszechkierunkowe – odbierają dźwięki otoczenia
- procesor DSP – wzmacnia dźwięk w oparciu o niedosłuch pacjenta
- głośnik – generuje wzmocniony i wcześniej dźwięk
- bateria/akumulator – zasila pracę wszystkich układów
- wentylacja – wyrównuje ciśnienie w uchu
- żyłka – ułatwia wyjmowanie aparatu słuchowego z ucha
Rodzaje wewnątrzusznych aparatów słuchowych
Douszne aparaty słuchowe można podzielić ze względu na ich rozmiar i umieszczenie w przewodzie słuchowym na:
- aparaty słuchowe ITE FS (in-the-ear-Full-Shell), w pełni wypełniające małżowinę uszną. Są to największe z modeli aparatów wewnątrzusznych , posiadające 2 mikrofony kierunkowe,
- aparaty słuchowe ITE HS (in-the-ear-Half-Shell) wypełniające połowę małżowiny, posiadające 2 mikrofony kierunkowe,
- aparaty słuchowe ITC (in-the-canal) – są mniejsze niż aparaty ITE. Aparaty wewnątrzkanałowe są też mniej widoczne niż aparaty douszne typu ITE. Posiadają baterię większą niż mniejsze urządzenia wewnątrzkanałowe typu (CIC oraz IIC), co przekłada się na dłuższy czas działania baterii. Również zostały wyposażone w mikrofony kierunkowe
- Aparaty słuchowe CIC (completely-in-canal). Zaprojektowano je tak by pasowały do wnętrza kanału słuchowego. Większość z nich jest trudna do zauważenia dla osób postronnych. Przez długi czas były to najmniejsze aparaty słuchowe, aż do pojawienia się urządzeń typu IIC. Tego typu aparaty słuchowe ze względu na wielkość nie posiadają kierunkowości i są wyposażony w jeden mikrofon wszechkierunkowy. Wybierając ten aparat słuchowy dokonujemy sporego kompromisu pomiędzy wyglądem a poziomem zrozumienia mowy.
- aparaty słuchowe IIC (Invisible-in-Canal). Są to obecnie najmniejsze dostępne aparaty słuchowe, osadzone w bezpośredniej okolicy błony bębenkowej. W celu łatwiejszego wyjmowania wyposażone są w cienką żyłkę przymocowaną do obudowy. Podobnie jak aparaty słuchowe CIC ze względu na wielkość wyposażone są w jeden wszechkierunkowy mikrofon.
Czy każdy może nosić douszny aparat słuchowy?
Zgodnie z naszymi doświadczeniami odradzamy zakup wewnątrzusznych aparatów słuchowych w przypadku wystąpienia poniższych przypadków:
- dzieci – ciągle zwiększający się w sposób skokowy i nieprzewidywalny sprzewód słuchowy i małżowina uszna uniemożliwiają wybór tego typu aparatu słuchowego. Wewnątrzuszny aparat słuchowy w celu jego sprawnego działania musi być idealnie dopasowany do anatomii ucha zewnętrznego co w przypadku dzieci jest praktycznie niemożliwe,
- Nadmierna wydzielina uszna – uszkodzenia spowodowane wilgocią i woskowiną w uchu
- Przewlekłe choroby uszu – przy przewlekłych stanach zapalnych ucha, sugerowane są otwarte aparatowania i nie zamykania przestrzeni które jest w takim przypadku siedliskiem bakterii. Poza wydzieliną aparaty słuchowe z powodu posiadanej elektroniki nie mogą być tak dokładnie wyczyszczone i regularnie wymieniane jak uniwersalne nakładki na mikrofony typu RIC.
- Ograniczona sprawność manualna – aparaty douszne posiadają mikroskopijnej wielkości filtry które wymagają zegarmistrzowskiej precyzji przy ich wymianie. Zakładanie i zdejmowanie aparatu słuchowego, wymiana baterii i codzienna obsługa jest znacznie wygodniejsza przy zausznych aparatach słuchowych typu BTE
- wielkość przewodu słuchowego – dużym ograniczeniem dla aparatów słuchowucj typu CIC oraz IIC też szerokość przewodu słuchowego. Zaledwie w ok. 50% przypadków udaje się wykonać tego typu aparaty słuchowe,
- głęboki ubytek słuchu – przy głębokim poziomie niedosłuchu (resztki słuchowe) zalecane są aparaty zauszne typu BTE Power.
Zalety dousznych aparatów słuchowych
Poniżej lista najczęstszych powodów dlaczego wybierane są wewnątrzuszne aparaty słuchowe
- wielkość i dyskrecja – szczególnie przy aparatach słuchowych typu CIC oraz IIC aparat słuchowy jest praktycznie w 100% ukryty w uchu pacjenta.
- aktywny styl życia – zauszny aparat słuchowy może być poprzez kontakt z innym obiektem w sposób niezauważalny strącony z ucha pacjenta. W przypadku aparatów wewnątrzusznych mamy pewność że pozostanie on zawsze na swoim miejscu.
- Okulary – wiele osób noszących aparaty słuchowe
- Drobna małżowina uszna lub jej defekt
Czy douszne aparaty słuchowe są droższe od zausznych?
Największy wpływ na cenę aparatów słuchowych ma procesor, wykorzystana elektronika oraz zainstalowane oprogramowanie.
Wykonana obudowa ma mniejsze aczkolwiek istotne znaczenie:
- zauszne aparaty słuchowe są produkowane seryjnie na linii produkcyjnej co znacznie ogranicza koszty produkcji.
- duszne aparaty słuchowe są wykonywane na podstawie indywidualnie dla każdego ucha ludzkiego pobieranego wycisku, co przeważnie o ok. kilkaset złotych zwiększa koszt zakupu.